Děti Charty: Český rozhlas Plus nabízí netradiční pohled na Chartu 77

05.01.2017 20:36 | Zprávy

Nový dokumentární seriál Českého rozhlasu Plus připomene 40. výročí Charty 77 z odlišné perspektivy než je běžně zvykem. Autoři sedmi dokumentů Ivana Denčevová a Jan Sedmidubský se pokusili na tehdejší události podívat očima těch, kdo svůj osud mohli ovlivnit je částečně nebo vůbec ne – potomků prvních chartistů.

Děti Charty: Český rozhlas Plus nabízí netradiční pohled na Chartu 77
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

V seriálu Děti Charty se sešlo sedm potomků z první chartistické vlny – Milena Jabůrková (Grušová), Petr Placák, Martin Palouš, Simona Hradílková, Monika Arkai (Dienstbierová), Ondřej Němec a Marek Benda. Až na Simonu Hradílkovou, dceru chartisty Tomáše Hradílka, který se svou rodinou bydlel v Lipníku nad Bečvou, jde o příběhy pražských disidentských rodin, jejichž osudy jsou často lehce propojeny. Martin Palouš například Chartu 77 podepsal ve věhlasném „disidentském“ bytě rodiny Němcových v Ječné ulici.

„Většina seriálových protagonistů patřila v roce 1977 k teenagerům, a tak nedostali prakticky možnost ocitnout se v morálním dilematu. Moc se zkrátka postarala, aby se dostali do pozice outsiderů, kteří ve slušné společnosti nemají co dělat. Přesto prakticky nikdo z nich zpětně nevyčítal svým rodičům, že podepsali Chartu. Martin Palouš ji dokonce podepsal paralelně s otcem Radimem, aniž by si to předem řekli,“ popisuje spoluautor dokumentů Jan Sedmidubský.

Po zkušenosti z natáčení se dá říct, že tehdejší „děti Charty“, dnes lidé zralého středního věku s vlastními potomky, nakonec vzpomínají na sedmdesátá a osmdesátá léta bez větší hořkosti. Roli hraje jistě i to, že všem protagonistům seriálu se podařilo po roce 1989 vést poměrně spokojené a smysluplné životy. Jsou to a vždycky byli lidé do nepohody.

Šéfredaktor stanice Ondřej Nováček připomíná, že Děti Charty jsou první rozsáhlejší dokumentaristický projekt natočený přímo pro Český rozhlas Plus. „Kromě něj se posluchači této jediné stanice mluveného slova mohou v novém roce těšit na deset premiérových dokumentů, soustředěných na aktuální společenská témata jako např. krize OKD, či zmatky v pěstounské péči. Český rozhlas Plus tak cíleně doplňuje nabídku žánrů, ve které dominují analýzy, komentáře a debaty, o královnu publicistické formy, tj. dokument“ vysvětluje Nováček.

Prostřednictvím videa, které zveřejníme na webu Plusu a jeho sociálních sítích, se vypravíme do pražské Ječné ulice. Právě byt Dany a Jiřího Němcových se stal, zejména po zveřejnění Charty 77, jakousi centrálou disentu a undergroundu. Mnoho lidí tam také našlo svůj druhý domov.   

Seriál Děti Charty vysílá Český rozhlas Plus od 7. ledna do konce února každou sobotu ve 20.30, v repríze každou neděli v 8.30. Po odvysílání je možný poslech v iRadiu.

Veškeré informace o stanici a jejím programu naleznete na plus.rozhlas.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

22:03 Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

V sobotu 18. 1. 2025 se koná na Gruni ve Starých Hamrech 13. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v h…