Divocí koně z Milovic jsou hvězdami na YouTube

19.04.2017 9:07 | Zprávy

Obrovskou sledovanost na internetových stránkách YouTube mají dokumenty věnované divokým koním z Milovic, jejichž autorem je místní filmař Jaroslav Kolčava.

Divocí koně z Milovic jsou hvězdami na YouTube
Foto: Česká krajina
Popisek: Divocí koně

Především snímek Koně z Exmooru zachraňují české stepi, který má na YouTube již přes jeden milion a dvě stě tisíc zhlédnutí. Více než sto osmdesát tisíc zhlédnutí zaznamenalo také další video Jaroslava Kolčavy, věnované námluvám divokých koní.

„Jsem tím velmi překvapen. Myslím si, že jsem tím přispěl alespoň trochu k popularizaci tohoto projektu,“ říká Jaroslav Kolčava. Jeho filmy a videa věnované divokým koním, zubrům a praturům v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice již celkem vidělo přes 1,4 milionu diváků ve více než 200 zemích.

„Obrovská sledovanost filmových dokumentů potvrdila velkou popularitu tohoto projektu u veřejnosti. Již v minulých letech se například ukázalo, že na Facebooku jsou obyvateli Milovic zprávy o divokých koních a dalších zvířatech v rezervaci bezkonkurenčně nejsledovanějšími událostmi ve městě. Více než milion diváků je samozřejmě výrazným signálem o silné podpoře rezervace u veřejnosti v České republice i v zahraničí,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Vysoká sledovanost zároveň dokládá, že i poměrně složitá témata lze prezentovat přitažlivou formou. „Více než milion zhlédnutí ukazuje, že velcí kopytníci mají značný potenciál nejenom pro samotnou ochranu přírody, ale i pro její popularizaci,“ doplnil Dalibor Dostál. V minulých letech se projekt stal celosvětově nejsledovanějším tuzemským počinem v zahraničních médiích. Referovaly o něm sdělovací prostředky na pěti kontinentech, včetně prestižních New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard, Science a dalších.

„Chtěl bych ocenit filmaře a fotografy, kteří od počátku divoké koně, zubry a pratury v rezervaci dokumentují. Poutavé fotografie nebo unikátní záběry pomáhají přibližovat dění v rezervaci veřejnosti a jejich prostřednictvím si lidé k projektu vytvářejí vztah,“ pokračoval Dalibor Dostál.  

Za svůj film Koně z Exmooru zachraňují české stepi obdržel Jaroslav Kolčava v minulosti čestná uznání na přehlídce Benátky filmových amatérů 2015 a v Krajském kole Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby v Praze 2015. Rovněž získal Cenu starosty Města Ústí nad Orlicí v rámci soutěže Nezávislých filmových tvůrců Český videosalon 2015. Na loňském ročníku filmového festivalu s ekologickou tématikou Týká se to také tebe získal také cenou hejtmana zlínského kraje.

Jaroslav Kolčava se před časem stal prezidentem Českého výboru UNICA, tedy organizace sdružující neprofesionální filmaře, která spadá pod UNESCO. Vznikla již ve 30. letech minulého století, v roce 2018 proběhne v Blansku kongres UNICA a současně soutěž neprofesionálních filmů.

Bývalý vojenský prostor se stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy. Další světové prvenství rezervace připsala, když se všechny tři druhy podařilo na jednom místě rozmnožit. Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu roku 2015. V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů. Na této ploše žije 30 dospělých divokých koní a více než dvě desítky hříbat, osm dospělých zubrů a jedno zubří mládě a šest dospělých praturů a pět pratuřích mláďat.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

13:28 MHMP: Praha vyhradí pro příští rok 43 milionů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí

Pražští radní schválili vyhlášení programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí…