Mohou si tak přímo poslechnout nahrávky například Voskovce a Wericha či divadla Semafor, populárních tuzemských zpěváků a zpěvaček nebo záznamy vystoupení plejády českých interpretů vážné hudby ze současnosti i minulosti.
„Hudební vydavatelství Supraphon umožnilo v prostorách NTK přístup ke svému rozsáhlému zvukovému fondu všem registrovaným zákazníkům knihovny prostřednictvím naší wi-fi sítě. Skladby si také mohou přehrát na našich počítačích. Archiv bude sloužit nejen zájemcům o konkrétní hudební interprety a díla, ale zákazníci knihovny si mohou zpestřit svůj pobyt u nás poslechem nepřeberného množství libovolné hudby a užít si relaxace při náročném studiu,“ uvedl ředitel NTK Martin Svoboda.
Hudební vydavatelství Supraphon je historicky nejvýznamnější českou gramofonovou firmou. Značka Supraphon, což byl původně název ve své době moderního elektrického gramofonu, byla zaregistrována v roce 1932. Znárodněním v roce 1946 došlo ke sloučení tehdejších významných značek Ultraphon a Esta pod jednu střechu. O tři roky později se stal exportním závodem, od roku 1969 samostatným vydavatelstvím a postupně se stává největší tuzemskou gramofonovou firmou své doby a správcem historických archivů.
Archiv Supraphonu je nejbohatším hudebním archivem v České republice. Obsahuje kromě množství snímků všech hudebních žánrů i cenné nahrávky mluveného slova a pro svou jedinečnost je považován za významnou součást našeho kulturního dědictví. Celkový počet archivních nahrávek přesahuje hranici 100 tisíc skladeb, z čehož je přibližně 55 tisíc skladeb populární hudby, 30 tisíc nahrávek vážné hudby, 8 tisíc skladeb folklórních nebo dechovky, 3 tisíce nahrávek jazzu a 5 tisíc nahrávek mluveného slova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva