Do Národního muzea míří poklady čínských císařů

29.09.2022 22:19 | Tisková zpráva

Návštěva české delegace vedené předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřím Drahošem na Tchaj-wanu pro Národní muzeum znamená velký úspěch a významné rozšíření jeho zahraniční spolupráce. Otevřela se možnost uspořádat v Praze jedinečnou mezinárodní výstavu z pokladů čínských císařů ze sbírek Národního palácového muzea.

Do Národního muzea míří poklady čínských císařů
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš podepsal v Taipei memoranda o porozumění s Národním palácovým muzeem a Národním tchajwanským muzeem. Na základě těchto memorand se muzea stala navzájem sesterskými muzei, které budou spolupracovat na vědeckých projektech, výstavách či stážích odborných pracovníků.

Sbírky Národního palácového muzea zahrnují předměty z osmi tisíc let dlouhé čínské historie od neolitických dob po konec říše Čching. Většina kolekce pochází z po staletí shromažďovaných sbírek čínských císařů. Zahrnuje množství vzácných bronzů, kaligrafií, obrazů, uměleckých děl z nefritu, keramiky, knih, historických dokumentů, oděvů a okrasných předmětů. Díky příslibu zapůjčit výstavu ze svých sbírek získalo Národní muzeum možnost připravit do své Historické budovy v Praze opět zcela unikátní výstavu světového významu.

„Národní muzeum slíbilo veřejnosti, že bude do České republiky přivážet výstavy skutečně světového významu. Dohodou s Národním palácovým muzeem se otevřela cesta k uspořádání jedinečné výstavy z tisíce let starých pokladů čínských císařů, které toto muzeum ve svých sbírkách uchovává. Bude potřeba vyřešit mnoho složitých problémů, ale věřím, že budeme slavit úspěch a na přelomu let 2024/2025 Praha přivítá skutečně mimořádný výstavní projekt,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní tchajwanské muzeum je nejstarším muzeem na Tchaj-wanu a zaznamenává jeho vývoj v oblasti antropologie, vědy o Zemi, zoologii a botanice. Společně pak s Národním muzeem připravuje na Tchaj-wan výstavu o významných českých skladatelích v rámci Roku české hudby. Česká klasická hudba je na Tchaj-wanu velice populární a výstava připravená do samého centra Taipei se jistě bude těšit značné popularitě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ pomohla bezpečně nasvítit přechod na sídliště Trávníky

10:34 Nadace ČEZ pomohla bezpečně nasvítit přechod na sídliště Trávníky

Bezpečnost silničního provozu ve Vsetíně se od ledna zase o kus zvýšila, a to zejména pro děti. Měst…