Do Národního muzea míří poklady čínských císařů

29.09.2022 22:19 | Tisková zpráva

Návštěva české delegace vedené předsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřím Drahošem na Tchaj-wanu pro Národní muzeum znamená velký úspěch a významné rozšíření jeho zahraniční spolupráce. Otevřela se možnost uspořádat v Praze jedinečnou mezinárodní výstavu z pokladů čínských císařů ze sbírek Národního palácového muzea.

Do Národního muzea míří poklady čínských císařů
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš podepsal v Taipei memoranda o porozumění s Národním palácovým muzeem a Národním tchajwanským muzeem. Na základě těchto memorand se muzea stala navzájem sesterskými muzei, které budou spolupracovat na vědeckých projektech, výstavách či stážích odborných pracovníků.

Sbírky Národního palácového muzea zahrnují předměty z osmi tisíc let dlouhé čínské historie od neolitických dob po konec říše Čching. Většina kolekce pochází z po staletí shromažďovaných sbírek čínských císařů. Zahrnuje množství vzácných bronzů, kaligrafií, obrazů, uměleckých děl z nefritu, keramiky, knih, historických dokumentů, oděvů a okrasných předmětů. Díky příslibu zapůjčit výstavu ze svých sbírek získalo Národní muzeum možnost připravit do své Historické budovy v Praze opět zcela unikátní výstavu světového významu.

„Národní muzeum slíbilo veřejnosti, že bude do České republiky přivážet výstavy skutečně světového významu. Dohodou s Národním palácovým muzeem se otevřela cesta k uspořádání jedinečné výstavy z tisíce let starých pokladů čínských císařů, které toto muzeum ve svých sbírkách uchovává. Bude potřeba vyřešit mnoho složitých problémů, ale věřím, že budeme slavit úspěch a na přelomu let 2024/2025 Praha přivítá skutečně mimořádný výstavní projekt,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Národní tchajwanské muzeum je nejstarším muzeem na Tchaj-wanu a zaznamenává jeho vývoj v oblasti antropologie, vědy o Zemi, zoologii a botanice. Společně pak s Národním muzeem připravuje na Tchaj-wan výstavu o významných českých skladatelích v rámci Roku české hudby. Česká klasická hudba je na Tchaj-wanu velice populární a výstava připravená do samého centra Taipei se jistě bude těšit značné popularitě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

22:31 VZP: Hrazení služeb nutričního terapeuta

V jakých případech jsou hrazeny služby nutričního terapeuta zdravotní pojišťovnou?