Rozvoj železniční dopravy v posledních několika letech zažívá značný nárůst. Se zvyšující se oblibou roste také zájem o funkci strojvedoucího. Za rok 2016 eviduje Drážní úřad celkem 1 013 podaných žádostí ke zkouškám, jejichž úspěšné zvládnutí znamená pro žadatele získání licence strojvedoucího. V roce 2015 podalo žádost ke zkouškám 773 zájemců, o rok dříve dokonce jen 577 zájemců.
Testy v roce 2016 prošlo něco málo přes polovinu zájemců, konkrétně jich bylo 526, což znamená, že v průměru u zkoušek uspěl každý druhý. „Pokud žadatel neprojde napoprvé, může se pokusit uspět v dalších pokusech. Legislativa počet zkoušek neomezuje, o to ale více hlídáme, aby uchazeči byli na funkci řádně připraveni,“ říká ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. Zajímavostí je, že práce strojvedoucího už není vnímána jako ryze mužská záležitost. Čím dál více se na zkoušky hlásí i ženy. Vloni úřad vydal licenci sedmi ženám, předloni osmi. „Na naší síti je k vidění už přes 30 žen ve funkci strojvedoucího,“ dodává Jiří Kolář. I když obecně zájem o funkci strojvedoucího roste, v reálu dopravci nadále trpí jejich nedostatkem. Je to způsobené jak rostoucím počtem vlaků na naší síti, tak odchodem současných strojvedoucích do důchodu.
Rekordní zájem byl také o vydání průkazu způsobilosti, který opravňuje k řízení lokomotiv na vlečkách. V roce 2016 DÚ zaevidoval 679 žádostí, v roce 2015 to bylo o 193 žádostí méně. Zde je však poměr úspěšnosti oproti licencím zcela odlišný. V loňském roce neuspělo pouze 73 žadatelů.
Nepatrný nárůst byl zaznamenán i u žádostí o vydání průkazu způsobilosti osob, na jehož základě je možné řídit lanovou dráhu. Těch bylo v roce 2016 podáno 114 (z toho dvě ženy), zatímco o rok dříve 110 (žena žádná).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva