Od počátku roku 2017 byly indikativní ceny stabilní. Pro odběrná místa s charakterem spotřeby vytápění se pohybovaly přibližně mezi 680 až 700 Kč/MWh. V závěru minulého roku ale došlo k jejich nárůstu. Tento trend pokračoval i v prvním čtvrtletí 2019, kdy indikativní ceny plynu dosáhly hodnoty 835 Kč/MWh. Důvodem byly především vysoké ceny, za které se v té době zemní plyn obchodoval na velkoobchodních energetických burzách. Vývoj burzovních cen opačným směrem v následujícím období nyní snižuje indikativní ceny plynu již pro druhé čtvrtletí v řadě.
„Aktuální indikativní ceny plynu potvrzují, že předchozí pokles nebyl jen krátkodobým výkyvem. Cena plynu pro spotřebitele by tak mohla být stejná nebo mírně nižší, než tomu bylo na konci roku 2018," říká Jan Pokorný, předseda Rady ERÚ.
Indikativní ceny plynu Energetický regulační úřad představil v roce 2016 v reakci na situaci, kdy velkoobchodní ceny plynu klesaly, ale ceníky dodavatelů tento pokles odrážely jen minimálně. Nejde o nástroj přímé regulace, který by dodavatelům diktoval ceny, indikativní ceny plynu mají spíš podobu orientační ceny, a to podle charakteru spotřeby na vaření, ohřev vody nebo vytápění. Pokud si spotřebitelé porovnají tento ukazatel se svými skutečnými cenami, snadno zjistí odlišnost jejich platného ceníku od indikativní ceny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva