Rozdíly v odměňování žen a mužů jsou způsobeny především nízkým zastoupením žen ve vyšších pozicích, jejich vyšším zastoupením v hůře finančně ohodnocených oborech a také nerovným rozdělení péče o rodinu a domácnost mezi ženami a muži.
Rozdíl v odměňování žen a mužů (hrubých výdělcích žen a mužů) v EU činí v současné době 16,4 %. V ČR je tento rozdíl dle údajů Eurostatu dokonce 24 %, což je třetí nejhorší výsledek v rámci EU. Podle mezinárodních srovnání se genderové nerovnosti na trhu práce v ČR v posledních letech prohlubují. Například dle indexu Světového ekonomického fóra hodnotícího úroveň rovnosti žen a mužů ve 142 zemích světa klesla ČR mezi lety 2006 a 2014 o 43 příček na současné 96. místo.
Na poměrně negativní hodnocení úrovně rovnosti žen a mužů v ČR v kontextu EU upozorňuje rovněž Index rovnosti žen a mužů (Gender Equality Index) Evropského institutu pro rovnost žen a mužů. V rámci tohoto indexu dosahuje ČR hodnoty 44,4, což je v rámci EU podprůměrný výsledek (průměr je 54,0).
V reakci na přetrvávající genderové nerovnosti vláda schválila loni v listopadu Vládní strategii pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 – 2020. Strategie mj. obsahuje opatření v oblasti genderové rovnosti na trhu práce a v oblasti odstraňování rozdílů v odměňování. K těmto opatřením patří například zvýšení zaměstnanosti žen, zejména ve věkových kategoriích, kde je jejich zaměstnanost výrazně nižší než zaměstnanost mužů; zajištění všemi prostředky dodržování právních předpisů v oblasti stejného odměňování za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty či podpora a zavádění genderových auditů ve veřejné i soukromé sféře a implementace jejich výsledků do chodu organizace.
Evropská komise chce Evropským dnem rovného odměňování upozornit nejen na rozdíly ve výdělcích žen a mužů, ale také na dlouhodobé důsledky těchto rozdílů. K těm patří například vysoké rozdíly ve výši starobních důchodů žen a mužů či vyšší míra ohrožení chudobou u starších žen či samoživitelek. Bližší informace o osvětových aktivitách v jednotlivých členských státech lze nalézt zde: http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-pay-gap/national-action/raise-awareness/index_en.htm.
Boj proti diskriminaci v odměňování a přetrvávajícím rozdílům v odměňování žen a mužů není pouze otázkou genderové spravedlnosti, ale představuje také investici do budoucnosti naší země, jelikož lepší využívání dovedností žen prospívá nejen hospodářství, jako celku, ale současně také zvyšuje motivaci a produktivitu evropských zemí.
Doplňující informace:
- Prohlášení Franse Timmermanse (místopředsedy Evropské komise), Věry Jourové (eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů) a Marianne Thysenn (eurokomisařky pro zaměstnání, sociální věci a pracovní mobilitu): http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-15-5953_en.htm
- Informace o situaci v oblasti rozdílů v odměňování žen a mužů v jednotlivých členských státech EU:http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/document/index_en.htm#pay.
- Animovaná infografika k příčinám rozdílů v odměňování žen a mužů: http://ec.europa.eu/justice/newsroom/gender-equality/infographs/equal-pay-day-2015/equal-pay-day/index_en.html.
vlada.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva