Profesor Vostatek připomíná jak vznik tohoto druhu pojištění v USA v 80. letech minulého století, tak příchod zahraničních pojišťoven na tuzemský trh v devadesátých letech. „Aby získaly smysluplný podíl na trhu, obvykle je nenapadlo nic chytřejšího, než že přepláceli vlastní prodejní síť, makléře a jiné prodejce. Ta obrovská režie do pojistného těžko montuje,“ konstatuje v rozhovoru.
Podle Vostatka je státní podpora finančních produktů v České republice velmi chaotická a je ve vleku lobbistů: „Systém u nás celkově funguje špatně, státní správa a ochrana spotřebitele nejsou na patřičné úrovni a odnášejí to klienti.“
Jako jeden z příkladů uvádí také finančního arbitra, který podle něj životnímu pojištění nerozumí. „Tomu, co arbitrovi vadí – tedy to, že jedna konkrétní smlouva má takzvaně nulovou pojistnou částku a nulový pojistný zájem – na Západě říkají čisté investiční životní pojištění. Kdyby tohle finanční arbitr věděl, asi by přestal vyprávět pohádky, byť pěkně stylizované,“ říká profesor Vostatek. Ze zahraniční odborné literatury je podle něj na sto procent zřejmé, že ve světě to za životní pojištění považováno je.
Celý rozhovor s profesorem Jaroslavem Vostatkem si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva