„Podstata svěřenského fondu je, že něco je ničí. Státní zástupci tvrdí, že tudy odcházejí nelegální peníze. Jinak asi neumím s právní argumentací úplně přesně říci, co se mi na nich nelíbí. Instinktivně se mi ale na nich nezdá právě ta jejich podstata, že to, co se vloží do svěřenského fondu, je ničí,“ řekl Fiala v rozhovoru.
Připustil, že svěřenské fondy určitě ochrání ty, které ho založí a vloží do něho majetek. „V souvislosti s dědictvím se ale ukazuje, že pokud někdo majetek dá do svěřenského fondu, tak ten se dostane úplně mimo režim dědictví. Fond běží dál a majetku ve fondu se dědictví vůbec, nijak netýká. Je úplně vyňat z majetku zemřelého. Majetek dědí ten, pro koho byl fond zřízen,“ dodal.
V rozhovoru se místopředseda Nejvyššího soudu také vyjadřuje pro zrušení společného jmění manželů jako automatické povinnosti ze zákona: „Mnozí otázku majetkového uspořádání vnímají jako zpochybnění vztahu. Proto by situaci značně usnadnilo, kdyby zákon stanovil, že lidé si před uzavřením manželství musí zvolit, jak bude jejich majetek uspořádán.“
Celý rozhovor s Romanem Fialou si můžete přečíst zde. Tématem týdne FAEI.cz jsou svěřenské fondy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva