ERAS postupy jsou založeny především na včasné pooperační rehabilitaci, včasném příjmu tekutin a potravy po operaci, vyloučení opiátů, omezení břišních drénů, močového katetru, nasogastrické sondy atd.
Chirurgická klinika FN Brno a LF MU pod vedením přednosty prof. MUDr. Zdeňka Kaly, CSc., aplikuje tento trend od roku 2017 jako jedno z prvních českých a evropských pracovišť.
To nové spočívá v tom, že pacientovi zařazenému do Kolorektálního programu je přidělena tzv. ERAS sestra - koordinátorka, která ho provází celým průběhem léčby. V praxi to vypadá tak, že pacient přijde do chirurgické ambulance, kde mu nejprve edukační sestra podá základní informace včetně dotazníku k jeho léčbě a dostává další termín k edukační sestře, kdy je podrobně informován o celém průběhu jeho pobytu na Chirurgické klinice FN Brno a LF MU a nakonec předán ERAS koordinátorce, která ho doprovází po celou dobu hospitalizace (JIP, standardní pokoj), ale i po propuštění dle potřeby tel. kontaktem.
„Jde především o osobní přístup, vysvětlení celého průběhu v předoperačním, perioperačním i pooperačním období. Pacient vlastně ví, co ho čeká, co má dělat a díky tomu je v lepší psychické pohodě.“ říká vrchní sestra CHK FN Brno a LF MU PhDr. Zdeňka Surá.
Společným cílem je získání pacienta k aktivní spolupráci, zdůraznění osobní odpovědnosti na průběhu a léčbě jeho onemocnění a tím i rychlé rekonvalescenci.
„Jsem s ním v kontaktu jak v rámci hospitalizace, tak po dobu domácího léčení, kdy se může telefonicky ozvat a konzultovat potřebné záležitosti. Takový kontakt může trvat od několika týdnů až po několik měsíců,“ upřesňuje sestra ERAS koordinátorka na CHK FN Brno a LF MU Helena Bartošová
Výhody pro pacienta – léčbu snáší mnohem lépe a cítí se v bezpečí
Osobní kontakt ERAS sestry se projevuje v důkladné edukaci a podrobné informovanosti. Má blízkou osobu, která mu aktivně poskytuje péči šitou na míru. Je jeho rádcem, spřízněnou osobou s empatickým přístupem. Provází ho po celý pobyt v nemocnici. Může se na ni obrátit, kdy má potřebu. Tento přístup snižuje obavy pacienta a jeho strachy a vede v konečném důsledku k dobrému průběhu jeho léčby v rámci kolorektálního projektu.
Chirurgická onemocnění tlustého střeva a konečníku tvoří velkou a početnou skupinu onemocnění, kam patří např. divertikulární choroba, zánětlivá onemocnění a druhou velkou skupinu tvoří nádorová postižení, z nichž dominuje zhoubný kolorektální karcinom, který má v naší zemi jednu z nejvyšších incidencí na světě. V mnoha případech je chirurgická léčba prováděna urgentně (závažná krvácení) či akutně (perforace střeva se zánětem pobřišnice), v ostatních případech je možné chirurgickou léčbu naplánovat. Plán chirurgické operace se velmi liší podle jednotlivých onemocnění a patologií. U operací na trávicím traktu je obecně diagnosticko-terapeutický plán složitý.
Na Chirurgické klinice FN Brno a LF MU upřednostňují minimálně invazivní metody
Velmi podstatnou součástí projektu Kolorektálního programu a ERAS je akcentace minimálně invazivních chirurgických metod v léčbě kolorektálních chorob. V současnosti je naše pracoviště schopné provádět kompletní spektrum výkonů laparoskopicky, laparoskopicky asistovaně i transanálně, což výrazně přispívá k rychlejší a snadnější pooperační rehabilitaci a rekonvalescenci.
Cílem je
zkrácení doby vyšetření a minimalizace ambulantních návštěv,
lepší, jednodušší a lépe tolerovatelná příprava pacienta,
zkrácení pobytu na JIP,
omezení infuzí, opiátů, opioidů,
zkrácení hospitalizace,
redukce zbytečných laboratorních odběrů a vyšetření,
snížení komplikací,
lepší informovanost klientů a rodiny,
celkové ekonomické snížení nákladů kolorektální chirurgie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva