Operace probíhala pod vedením MUDr. Andreje Bilika, Ph.D. K navigované stabilizaci byl indikován pacient se zlomeninou krční páteře v segmentu C5/6 v terénu ankylozující spondylitídy (m. Bechtěrev). Po provedení skeletizace páteře a peroperačním načtení referenčních bodů pomocí 3D C ramena byla instrumentace poraněného segmentu úspěšně provedena pomocí Brainlab navigace bez nutnosti použití rentgenu. Tato navigace poskytla přesnější a bezpečnější zavedení šroubů s minimalizací rizika možného poranění anatomicky důležitých struktur na co nejmenší míru.
„Stabilizace páteře pomocí navigace poskytuje přesnější umístění šroubů a výrazně snižuje peroperační expozici rentgenovým zářením jak pro operační tým, tak i pro pacienta. Benefit a využití Brainlab Spinal Navigation je zejména u operací v anatomicky kritických oblastech, minimálně invazivních operačních výkonech, deformitách nebo nádorovém onemocnění páteře,“ uvádí MUDr. Andrej Bilik, Ph.D., z Kliniky úrazové chirurgie LF MU a FN Brno.
Základy dnešní techniky navigovaných stabilizací páteře můžeme hledat v principech intrakraniální bezrámové stereotaxie, která pro registraci používala snímání markerů z povrchu kůže. Snímání a registraci těchto markerů se začalo zkoušet i ve spondylochirurgii. Bohužel ale docházelo k významným nepřesnostem vzhledem k relativnímu pohybu mezi pohyblivým kožním povrchem a kostním podkladem a nasnímaný obraz páteře nebyl spolehlivý a přesný.
Navzdory tomuto počátečnímu neúspěchu se vývoj navigovaných stabilizací páteře nezastavil a již brzy se objevila účinná metoda registrace referenčních bodů. Jako referenční markery se k registraci začaly využívat anatomicky pevné body z dorzálních struktur páteře a záhy nahradily markery z povrchu kůže a poskytly spolehlivou registrační přesnost.
Jakmile byly vyřešeny problémy s registrační nepřesností, začala se popularita navigovaných stabilizací páteře zvyšovat. S vylepšenou technologií byly brzy vyvinuty systémy druhé generace CT a fluoroskopie a navigovaná stabilizace páteře si našla své místo a uplatnění i u těch nejsložitějších spinálních operacích, jako je například zavedení transartikulárních šroubů C1-C2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva