„Zatímco například v roce 2008 naše oddělení zajišťovalo sociální péči pro cca 2500 pacientů, v roce 2019 to bylo už přes 4500. Celkové počty mírně klesly v době pandemie COVID-19, ale stále se jednalo v obou letech o přibližně 3600 pacientů, u kterých bylo nutné různou sociální péči zajistit. Nyní už ale počet zajišťovaných pacientů opět narůstá“ uvedla vedoucí oddělení sociální péče FN HK Ludmila Němcová.
Na oddělení pracuje celkem 13 zaměstnankyň, z toho některé na zkrácené úvazky. Na jednotlivých pracovištích nemocnice zajišťují kontakty s pacienty, kteří budou péči potřebovat. „Nejrůznější pomoc poskytujeme širokému spektru pacientů, od těch nejmenších až po seniory, spolupracujeme s úřady, jednotlivými provozovateli zdravotních a sociálních služeb a s celou řadou institucí státních, neziskových i soukromých, které působí v této oblasti. Spolupracujeme s úřady při zajištění dětí, kde je např. podezření na zanedbání péče. Sociální intervence se dostává chronicky nemocným pacientům, onkologicky nemocným lidem i lidem s psychiatrickou diagnózou. Velkou skupinou jsou seniorští pacienti. Rodiny bývají občas zaskočeny, že jejich blízký – senior již po úrazu či nemoci není tak soběstačný jako býval dříve. Neumí se v této situaci zorientovat a od toho jsme tu my, abychom jim pomohli a poradili jak hledat přijatelné řešení,“ uvedla. Pracovnice oddělení se občas setkávají také s nereálnými požadavky ze strany jak pacientů, tak rodinných příslušníků, které není možné zajistit.
Další skupinou pacientů, kterým oddělení pomáhá, jsou ti, kteří se pokouší léčit svou závislost na návykových látkách, i lidé žijící na ulici, kteří se nemají po hospitalizaci kam vrátit, často jsou bez prostředků a s nárokem pouze na existenční minimum. „Snažíme se pomoci i těmto lidem, často se však vrací ke svému původnímu životnímu stylu, máme k dispozici i malý sociální šatník pro případ, že tito pacienti nemají svůj oděv funkční při odchodu z nemocnice, “ dodala.
Zdravotně sociální a sociální pracovnice pomáhají pacientům například s žádostmi o příspěvky, s žádostmi o zajištění místa v léčebnách dlouhodobě nemocných, hospici, domlouvají dle ordinace lékaře docházku agentur domácí ošetřovatelské péče do domácnosti pacienta, poskytují kontakty na pečovatelské a další sociální služby. Složité bývá někdy i zajištění kompenzačních pomůcek pro pacienty, kteří z nemocnice míří do domácí péče. „Někdy v regionu není možné požadovanou pomůcku zajistit, tak se snažíme díky našim kontaktům rodinám pomoci a získat pomůcku klidně z jiného kraje,“ doplnila vedoucí Němcová s tím, že je zmíněna jen část činností, které oddělení zajišťuje. „Naším cílem je pomoci pacientům a jejich blízkým zvládnout vzniklé negativní sociální důsledky v rozsahu, který nám systém umožňuje“ dodala.
Bližší informace o práci Oddělení sociální péče FN HK je možné najít ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva