Výzkum doc. MUDr. Oldřicha Vyšaty, Ph.D. z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, na kterém spolupracovali také přednosta kliniky prof. MUDr. Martin Vališ, Ph.D., FEAN, lékař kliniky MUDr. Ondřej Dostál a také Ing. Jiří Mošna, MBA, RTTP z Centra transferu biomedicínských technologií, je zaměřen na vytvoření systému pro objektivní hodnocení závažnosti poruch chůze neurologických pacientů a vývoj těchto poruch v čase.
„Systém spojuje chytré pohybové senzory se zpracováním výstupů z těchto senzorů pokročilými algoritmy pro strojové učení mělkých a hlubokých neuronových sítí a předáním srozumitelných a užitečných informací ošetřujícímu lékaři, pacientovi nebo jeho blízkým,“ uvedl k projektu doc. Vyšata.
V současnosti na trhu dostupná řešení, která by byla použitelná k tomuto účelu, jsou složitá, nákladná a také technicky náročná, proto se nyní hledají cesty jak technologii hradeckých lékařů uvést na trh. Na tuto technologii byla v červenci 2021 podána česká patentová přihláška a o rok později mezinárodní patentová přihláška. Existence systému monitorujícího poruchy chůze je důležitá, protože tyto potíže jsou častou příčinou pádů a zranění. Protože jde o chronické obtíže, zatěžují ekonomicky i časově zdravotní systém a výrazně zhoršují kvalitu života pacientů.
Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo celkem 19 projektů, což je o 100 procent více než byl počet přihlášených v roce 2021. Bližší informace o soutěži a oceněných v dalších kategoriích je možné najít ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva