Ti si například mohou ovládat polohovat postel, aniž by museli volat sestru. Nová polohovací lůžka s elektrickým ovládáním teď nahradí více než 20 let staré typy. A manipulace s nimi byla náročná jak pro pacienty, tak pro personál.
Postelí je několik typů, podle požadavků jednotlivých oddělení. Zatímco někde stačilo vyměnit jen několik kusů, například Kardiovaskulární oddělení projde kompletní obměnou. „U těch starých postelí byl problém třeba u zvedání záhlaví. Vždycky u toho musela být sestřička, pacient si jej nezvládl zvednout sám“, přiblížila jeden z problémů se starými lůžky staniční sestra oddělení Martina Hrubá. A rozdíl popsal i jeden z pacientů Jaromír Adámek:“ Když jsem do nemocnice nastoupil, tak jsem ještě ležel na staré posteli, ale když jsem se na pokoj vrátil po zákroku, už mě uložili do nové a musím říct, že to byl obrovský rozdíl“.
Nové postele jsou od firmy Linet, která zvítězila ve výběrovém řízení. Zakázku za 30 milionů korun zaplatila nemocnice převážně ze svých zdrojů, část pokryly peníze z evropských fondů. Její součástí jsou elektricky ovládané postele, a navíc ještě 150 matrací. Na oddělení, kde leží pacienti delší dobu, mají matrace speciální antidekubitovou úpravu.
Ve Fakultní nemocnici v Ostravě je ročně hospitalizováno až 45 tisíc pacientů. K dispozici máme téměř 1200 lůžek a 209 z nich je na jednotkách intenzivní péče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva