Dva pacienti byli připojeni na ECMO (mimotělní membránová oxygenace – ECMO). Chřipka není zdaleka nevinné onemocnění. Její původce – chřipkový virus – patří k nejzáludnějším vůbec a má na svědomí miliony životů.
První pacient s akutním respiračním selháním byl léčen pomocí ECMO ve FNUSA v září 2015. S pomocí této mimotělní eliminační metody jsme zachránili život 38letému muži, dekompenzovanému juvenilnímu diabetikovi, který byl přijat po srdeční zástavě s komplikující masivní aspirací žaludečního obsahu do plic a těžkým respiračním selháním. Indikování k této metodě jsou nemocní s těžkou formou akutního respiračního selhání, která má šanci na úpravu. Typický případem je těžký průběh chřipky s postižením plic. Právě díky epidemii chřipky v roce 2009 a léčení těžkého selhání plic pomocí ECMO vešlo použití této metody ve známost u široké laické veřejnosti.
„Zavedením této metody je ve FNUSA možnost zajistit přechodnou kompletní náhradu funkce plic či srdce a plic. To je důležitý pokrok v možnostech léčby nejtěžších kriticky nemocných pacientů a znamená srovnání léčebných možností s několika dalšími fakultními nemocnicemi. Špičkovou ECMO technologií disponují především specializovaná centra našeho typu,“ sdělil Martin Pavlík, ředitel FNUSA a dodal: „Často jsou zákazy návštěv v nemocnicích posuzovány negativně, nicméně naší snahou je ochrana pacientů a personálu. Ke každému pacientovi přistupujeme individuální, proto pokud je ošetřujícím lékařem shledána vhodnost návštěvy, rozhodně ji striktně nezakazujeme.“
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva