FNUSA-ICRC: Přijďte si otestovat zdraví v rámci Světového dne cévní mozkové příhody

23.10.2019 15:13 | Zprávy

Cerebrovaskulární výzkumný tým FNUSA-ICRC v čele se svým výzkumně-vzdělávacím programem HOBIT (hodina biologie pro život) a ve spolupráci s klinikami Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zvou zájemce 29. října na Světový den cévní mozkové příhody.

FNUSA-ICRC: Přijďte si otestovat zdraví v rámci Světového dne cévní mozkové příhody
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Osvětová akce s nejrůznějšími zdravotnickými stanovišti se uskuteční přímo v prostorách nemocnice, konkrétně ve foyer budovy O1.

Jak vzniká mrtvička a jak jí předejít? Máte mozek, tělo a paměť v kondici? Máte v pořádku cukr, tlak a chcete se dozvědět víc o své tělesné kondici nebo o tom, jakou máte krevní skupinu? Na všechny tyto otázky dostanou zájemci odpovědi v prostorách foyer budovy 01 (u kavárny) ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, a to 29. října v čase od 8 do 14 hodin. Již šestý ročník akce navazuje na celosvětovou kampaň World Stroke Organization, která je letos věnována prevenci.

Zdravotníci návštěvníkům změří tlak, hladinu cukru a zjistí jim krevní skupinu, nabídnou rozbor stavby těla, kognitivní testy, předvedou správnou dentální hygienu. Chybět nebudou ani ergoterapeutické ukázky rehabilitace po cévní mozkové příhodě nebo měření množství oxidu uhelnatého ve výdechu. Zájemci se také dozví, jak poskytnout první pomoc při cévní mozkové příhodě nebo jakým způsobem jí lze předejít. „To, že je potřeba zdravě jíst, nekouřit a mít dostatek pohybu, abychom se chránili před mrtvicí, veřejnost dobře zná. Závažným rizikovým faktorem je ale také fibrilace síní, která může mít fatální následky. Proto kromě dodržování zdravého životního stylu doporučuji si pravidelně kontrolovat puls na zápěstí. Pokud je někdy nepravidelný, ihned navštivte lékaře, který případnou fibrilaci síní diagnostikuje a pomůže předejít vážným důsledkům. Při léčbě je pak nutné užívat předepsané léky na ředění krve, léky proti srážlivosti krevních destiček jsou nedostatečné,“ říká neurolog prof. Robert Mikulík z FNUSA-ICRC. 

Právě fibrilace síní (nepravidelnost srdečního rytmu) je onemocnění, které stojí za čtvrtinou mrtvic u osob starších 80 let. Srdeční síně se při ní správně nestahují, ale fibrilují, a tak se může krev shlukovat do krevních sraženin, které v mozku způsobí mozkovou mrtvici. 

Zajímavosti k rizikovým faktorům mozkové mrtvice:

• 90 % mrtvic je způsobeno 10 hlavními rizikovými faktory, mezi které patří např. vysoký krevní tlak, nedostatek pohybu, nezdravá strava, vysoký cholesterol, nadváha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, onemocnění srdce a cukrovka.

• Samotný vysoký krevní tlak způsobuje asi polovinu mrtvic.

• Bylo prokázáno, že pouhým omezením soli se sníží riziko vysokého krevního tlaku o 20 %.

• Fyzicky aktivní lidé mají o 25 – 30 % nižší riziko CMP (cévní mozkové příhody).

• Kuřáci mají až 9x vyšší riziko vzniku CMP.

• Počet CMP se zvyšuje již od 40. roku, maximum je po 60. roce života.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

16:26 Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

Poslanecká sněmovna na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv. N…