FNUSA-ICRC rozšiřuje spolupráci s rakouskými výzkumníky

27.06.2017 10:16 | Zprávy

Společné využívání metod, technologií i vybavení, díky kterému se zvýší odborné znalosti, kvalita služeb či vývoj nových aplikací. To vše přinese spolupráce vědců z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) s rakouskými výzkumníky v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

FNUSA-ICRC rozšiřuje spolupráci s rakouskými výzkumníky
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Do evropského programu na podporu mezinárodní spolupráce- INTERREG je v současnosti FNUSA-ICRC zapojeno dvěma projekty, na které obdrželo dotaci ve výši zhruba 8 milionů korun po dobu tří let. Cílem prvního projektu RIAT-CZ, který funguje od loňského září, je využít potenciálu spoluprací přeshraničních výzkumníků na úrovni technologické i řídící a vytvoření vhodného modelu přeshraniční spolupráce.

„V rámci tohoto projektu se koncem května uskutečnil první workshop, na kterém spolupracovali naši výzkumníci z FNUSA-ICRC s rakouskými vědci z Vienna Biocenter Core Facilities (VBCF). Workshop byl zaměřen na sdílení strategií pro sestavování a rozvoj osvědčených postupů pro testy chování u hlodavců v preklinickém výzkumu,“ uvedla hlavní řešitelka projektu, vedoucí Animálního centra FNUSA-ICRC, Viola Galligioni s tím, že kromě FNUSA-ICRC a VBCF se na projektu podílí i vědci z CEITEC MU, CEITEC VUT a IST Rakousko.

Cílem druhého projektu podpořeného z programu INTERREG, který funguje od letošního března, je vytvořit přeshraniční Kompetenční centrum pro mechanobiologii v regenerativní medicíně. „Centrum se zaměří především na charakterizaci mechanických vlivů na buňky a jejich cílené využití pro lepší a levnější léčení. Dalším cílem je společné využívání výzkumných technologií, čímž se využijí velmi drahé přístroje umístěné v různých místech. K tomu bude vytvořena příslušná platforma pro sdílení znalostí,“ uvedl hlavní řešitel projektu, vedoucí Centra translační medicíny FNUSA-ICRC, Giancarlo Forte.

„V minulosti už naše centrum s rakouskými partnery spolupracovalo, například na výzkumu rizik kardiovaskulárních onemocnění. Nyní jsou však začínající spolupráce mnohem intenzivnější,“ dodal k tomu Gorazd B. Stokin, šéf Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. „Rakousko je jedním z nejvýznamnějších politických a ekonomických partnerů České republiky a také nejbližším sousedem Jihomoravského kraje. Proto jsme se rádi využili příležitosti rozvíjet spolupráci s rakouskými výzkumnými centry. Jsem přesvědčen, že společně budeme silnější ve výzkumu a vývoji nových řešení pro závažná onemocnění,“ uzavřel Stokin.

Program spolupráce INTERREG V-A Rakousko-Česká republika, který byl Evropskou komisí schválen 23. června 2015, si klade za cíl podporovat přeshraniční spolupráci a napomáhat ke zlepšení ekonomické, sociální a územní integrace. Evropský fond pro regionální rozvoj poskytl na realizaci projektů přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem prostředky ve výši okolo 98 milionů eur.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …