Zatímco od 12.1. do 31.1. to bylo 7 - 8 procent z celkového počtu testovaných (12 tisíc vzorků z PCR testů), v prvním únorovém týdnu tohle procento vzrostlo až na 50 procent u vzorků z Brna a okolí a 35 procent z Kroměřížska. To by podle lékařů z Mikrobiologického ústavu FNUSA potvrzovalo trend, pozorovaný z okolních států.
Dalším zajímavým ukazatelem, který nyní testují v našich laboratořích, je, že většina vzorků s britskou mutací obsahuje vyšší virovou náloží než u "klasických" covidových vzorků (tzv. u majoritního typu D614G).
Nyní se v laboratořích FNUSA připravují na detekce i jiných typů mutací, které by se mohly v blízkém čase v České republice objevit. Situaci samozřejmě konzultují se Státním zdravotním ústavem a příslušnými hygienickými stanicemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva