FNUSA: Světový den ergoterapie – kdo je a není ergoterapeut

25.10.2017 15:37 | Zprávy

Světová federace ergoterapeutů (World federation of Occupational Therapists) ustanovila 27. říjen Světovým dnem ergoterapie. Stále se setkáváme s tím, že mnoho lidí laiků i odborníků úplně přesně neví, čím se ergoterapie zabývá.

FNUSA: Světový den ergoterapie – kdo je a není ergoterapeut
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Není divu, ergoterapie je poměrně mladý obor, který si své místo na slunci obhajuje teprve pár desítek let, a proto mnoho lidí neví, co přesně ergoterapeut dělá. A tak se občas stává, že na žádance se objeví žádost o „eroterapii“ nebo „ergometrii.“

Ergoterapeut rozhodně není aktivizační pracovník, není ani pracovní terapeut a také není učitel rukodělných technik. Dle České asociace ergoterapeutů je ergoterapie profese, která prostřednictvím smysluplného zaměstnávání usiluje o zachování a využívání schopností jedince potřebných pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností u osob jakéhokoli věku s různým typem postižení. Podporuje maximálně možnou participaci jedince v běžném životě, přičemž respektuje plně jeho osobnost a možnosti. Pojmem „zaměstnávání“ jsou myšleny veškeré činnosti, které člověk vykonává v průběhu života a jsou vnímány jako součást jeho identity.

Jednodušeji lze říct, že prací ergoterapeuta je soběstačný pacient. „Dejme tomu, že mým pacientem je člověk, který prodělal cévní mozkovou příhodu, má nefunkční pravou horní končetinu, není stabilní ve stoji, chodí špatně a má problém s řečí. Takový pacient samozřejmě potřebuje péči lékaře, který naordinuje léky a terapii dalších odborníků, např. fyzioterapeuta, který zaměří svou terapii na chůzi, držení těla, pohyb, kondici nebo logopeda, který zaměří svoji terapii na polykání, řeč a komunikaci. Ergoterapeut využije a spojí všechny dovednosti, které pacient získal od fyzioterapeuta, logopeda nebo psychologa a pomůže mu se zapojováním horní končetiny do činností, se zlepšením komunikace, procvičováním paměti, pozornosti, orientací, výběrem kompenzačních pomůcek a ve spolupráci se sociálním pracovníkem možností úprav domácího prostředí a výběrem kompenzačních pomůcek, aby byl pacient schopen se o sebe v rámci svých možností v domácím prostředí postarat. Se všemi členy týmu aktivně spolupracuje,“ takto svoji práce přibližuje ergoterapeutka Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace svatoanenské nemocnice Ladislava Chanovická.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

10:34 ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění na…