FNUSA: Výzkumnice získala grant, podporující ženy-vědkyně

04.02.2019 19:57 | Zprávy

V prosinci obdržela MUDr. Ing. Mgr. Petra Šedová, Ph.D. z Cerebrovaskulárního výzkumného týmu FNUSA-ICRC, vedeného profesorem Robertem Mikulíkem, Pamětní grant Martiny Roeselové pro rok 2018.

FNUSA: Výzkumnice získala grant, podporující ženy-vědkyně
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

Jedná se o grant podporující ženy-vědkyně, které se snaží skloubit kvalitní péči o předškolní děti a kompetitivní vědeckou kariéru („reward motherhood and research“). Jedná se o roční grant 120 tisíc korun na pomoc s financováním například hlídání dětí. Za grantem stojí Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. „Osobně mě tato myšlenka velmi oslovila, protože stejně jako vyhlašovatelé věřím, že v ženách, které pečují o děti, je obrovský potenciál, který však potřebuje podporu rodiny, okolí a společnosti jako celku,“ okomentovala zisk grantu vědkyně.

Nadační fond Martiny Roeselové má za cíl podporovat vědce a vědkyně působící v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o předškolní děti. Za tímto účelem poskytuje fond vybraným vědcům a vědkyním finanční příspěvek nazvaný Pamětní grant Martiny Roeselové, kterým připomíná památku předčasně zesnulé vědkyně, která během krátké, ale excelentní vědecké kariéry dokázala vychovat tři děti a aktivně se zasazovat za zlepšování podmínek pro mladé vědce-rodiče. Martina Roeselová, která byla nejen mezinárodně uznávanou vědkyní, ale i oblíbenou přednášející, školitelkou a kolegyní, zemřela v únoru 2015 na rakovinu ve věku nedožitých 50 let.

O udělení nadačního příspěvku mohou žádat výlučně fyzické osoby, a to Ph.D. studenti a studentky nebo postdoktorandky a postdoktorandi, kteří pečují o dítě předškolního věku a zároveň se aktivně věnují vědecké práci v oboru přírodních věd na univerzitě či neuniverzitním vědeckém pracovišti v České republice.

Martina Roeselová byla česká vědkyně, působící v oboru fyzikální chemie. V roce 1990 získala titul RNDr. na MFF UK v Praze v oboru biofyzika a chemická fyzika. Doktorské studium v oboru biofyzikální chemie, chemické a makromolekulární fyziky absolvovala na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Matematicko-fyzikální fakultě UK pod vedením prof. Pavla Jungwirtha. Svou dizertační práci obhájila v roce 2003. Poté absolvovala postdoktorální pobyt na University of California Irvine a o rok později nastoupila jako vědecká pracovnice do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), kde působila až do své smrti. Během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti. Kromě toho podporovala začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci (více ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

7:16 ČEZ: Top 10+1 českých jaderných událostí roku 2024

V roce 2024 se u nás v oblasti jádra odehrála spousta zajímavostí. Vybrali jsme top 11 českých událo…