Platí to zejména u projektů, u nichž poradní orgány GA ČR konstatovaly, že navrhovaná doba trvání projektu a s ní spojené zejména osobní náklady nekorespondují s výsledky, k nimž se navrhovatelé a jejich týmy zavazují.
Možnost neuznat část nákladů a snížit tak celkovou veřejnou podporu projektu umožňuje zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací umožňuje (konkrétně § 20 odstavec 8. zákona č. 130/2002 Sb.). Nejde však o dlouhodobě únosný způsob řešení tohoto problému. V příštích letech proto předsednictvo agentury hodlá tento problém řešit způsobem, který bude účinněji bránit neúčelnému navyšování rozpočtů, které ve výsledku vede ke snižování úspěšnosti návrhů projektů. Konkrétně bude důsledně uplatňovat ustanovení příslušné zadávací dokumentace, v níž je přiměřenost požadovaných nákladů přímo vyjmenována mezi kritérii hodnocení projektu poradními orgány GA ČR.
Zřetelná nepřiměřenost nákladů vzhledem k charakteru výsledků, k nimž se navrhovatelé zavazují, se tak v mnohem větší míře projeví již v první fázi celkového hodnocení návrhů projektů. V praxi to bude znamenat, že zahraniční oponenti, kteří se k požadovaným prostředkům nevyjadřují, posoudí už jen projekty, které splní kritérium přiměřenosti požadovaných nákladů. Projekty s vysokými celkovými náklady způsobenými především zapojením širokého týmu spolupracovníků, pokud v nich nebude dostatečně obhájena úloha rozsáhlých týmů a budou zatíženy nejasně stanoveným postupem řešení s ohledem na předpokládané výstupy, budou i v případě řešitele s vysokým renomé hodnoceny méně příznivě.
Předsednictvo Grantové agentury ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva