Greenpeace: Elektrárna Chvaletice bude po změně paliva vypouštět až o 41 % více toxické rtuti než dnes

28.02.2019 21:33 | Zprávy

V případě, že by hnědouhelná elektrárna Chvaletice získala výjimku z nových emisních limitů, množství vypouštěné rtuti by nezůstalo stejné, nýbrž by se výrazně zvýšilo. Vyplývá to z očekávané změny palivového mixu na základě vývoje na trhu po roce 2024, kdy bude uzavřen důl ČSA, který v současnosti dodává do elektrárny většinu uhlí. (1)

Greenpeace: Elektrárna Chvaletice bude po změně paliva vypouštět až o 41 % více toxické rtuti než dnes
Foto: Greenpeace ČR
Popisek: Greenpeace ČR, logo.

Po uzavření dolu ČSA bude muset elektrárna změnit palivo. Zřejmou a elektrárnou oficiálně potvrzenou volbou je uhlí z dolu Vršany, který stejně jako elektrárna také patří do portfolia miliardáře Pavla Tykače a jeho skupiny Seven Energy. Vršanské uhlí je ovšem méně výhřevné, a proto se jeho spalováním při zachování současného výkonu zvýší i emise toxické rtuti vypouštěné z elektrárny. V současné době pálí vršanské uhlí elektrárna Počerady patřící firmě ČEZ. Ta je přitom vůbec největším zdrojem znečištění rtutí v celé České republice. (2)

Uhlí z dosavadního zdroje, dolu ČSA, má průměrnou výhřevnost 17,5 MJ/kg, uhlí z Vršan pouze 11 MJ/kg. (3) Obsah rtuti v uhlí z obou zdrojů je přitom přibližně stejný (4) Pokud by elektrárna spalovala jen uhlí z ČSA a nahradila ho uhlím z Vršan, zvýšila by se tak při stejném množství vyráběné elektřiny spotřeba uhlí - a s tím i emise rtuti - o 59 procent. V současné době míchá Severní energetická pro potřeby elektrárny Chvaletice směs uhlí z lomů ČSA a Vršany (5) s průměrnou výhřevností 15,6 MJ/kg. (5) Nahrazením uhlí z ČSA v tomto mixu se tedy emise rtuti zvýší o 41 %.

Právě emise rtuti jsou jedním z důvodů, proč elektrárna Chvaletice žádá Krajský úřad Pardubického kraje o výjimku z platných emisních limitů. O plánované změně paliva provozovatel elektrárny v žádosti o výjimku pro období 2021-2029 vůbec nepíše. Hrozí tak, že úřady nevezmou při rozhodování o výjimce změnu paliva a s ní spojené zvýšení emisí v úvahu. Pro rtuť žádá elektrárna o výjimku na emise ve výši 421,33 kilogramu za rok. To je o 257 % více, než by při zachování dosavadního objemu spalin dovolovaly emisní limity platné po roce 2021. Je tedy pravděpodobné, že v této horní hranici provozovatel maskuje zvýšení emisí rtuti po změně paliva. Nárůst lze přitom očekávat i u oxidů síry a dalších škodlivin, u kterých elektrárna plní emisní limity s rezervou.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Když jsme kritizovali snahu elektrárny Chvaletice vyhnout se instalaci nových filtrů, setkali jsme se s názorem, že se v případě udělení výjimky vlastně nic neděje a že životní prostředí se kvůli tomu nezhorší. Opak je pravdou. Nejenže elektrárna nechce emise toxické rtuti snižovat, ona je chce v případě udělení výjimky zvýšit téměř o polovinu. Žádost o výjimku je přitom záměrně napsaná tak, aby úředníci tento podraz neodhalili.”

Laura Haiselová, právnička Frank Bold, říká:
“Změna paliva, se kterou je spojeno zvýšení emisí rtuti skoro o polovinu, je významnou změnou v užívání elektrárny a měla by být sama o sobě podrobena posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. procesu EIA. V žádném případě není možné, aby provozovatel tuto významnou skutečnost zamlčoval v probíhajícím řízení o výjimce z emisních limitů. Krajský úřad nemůže kvalifikovaně rozhodnout, pokud nemá k dispozici veškeré informace.”

Jitka Češková, Zastavme elektrárnu Chvaletice, říká:
“Podle dat v integrovaném registru znečišťování byly emise rtuti z chvaletické elektrárny v roce 2016 89 tun, v roce 2017 74 tun. Elektrárna žádá o výjimky na 412 tun. To je nejen daleko přes limit, ale i téměř 5x více než doposud. Elektrárna navíc neplánuje přijmout žádná opatření ke snížení těchto emisí - prostě žádá o 8 let odkladu, to je naprosto nepřijatelné.”

Poznámky:
(1) Útlum těžby a přípravu na uzavření dolu ČSA potvrdil nedávno ředitel Severní energetické Luboš Pavlas v pořadu Špičky byznysu na televizi Seznam (ZDE)
Těžba v lomu ČSA by měla skončit kolem roku 2024 i podle Výroční zprávy Skupiny Severní energetická z roku 2016, str. 3 (ZDE)
(2) ZDE
(3) Informace o výhřevnosti uhlí (ZDE)
Viz také Analýza potřeby dodávek uhlí pro teplárenství, 2015, MPO pro důl ČSA: „V lokalitě se nachází hnědé uhli´ s výhřevností okolo 17,5 MJ/kg. Současná roční těžba se pohybuje kolem 3 mil. tun. Vytěžené uhlí je dodáváno do Úpravny uhlí Komořany k homogenizaci s 1 až 2 mil. tun přikoupeným méně výhřevným uhlím z lomu Vršany a s uhlím z Dolu Centrum. Vyrobená směs s individuálně řešenou výhřevností a s dalšími požadovanými parametry je dodávána do velkých výroben energie - do vlastní elektrárny Chvaletice, do průmyslových a komunálních tepláren.“
(4) Koncentrace rtuti dosahují v uhlí z velkolomu ČSA i z velkolomu Vršany 0,25 - 0,35 mg/kg. Viz prezentaci vedoucího pracovní skupiny TPS LCP na MPO ČR Pavla Frolky, graf na str. 5 (ZDE)
(5) Informace o zásobováním elektrárny Chvaletice směsí uhlí z Vršan a ČSA naleznete ZDE, ZDE, ZDE a ZDE
Viz také Analýza potřeby dodávek uhlí pro teplárenství, 2015, MPO pro důl ČSA: „V lokalitě se nachází hnědé uhlí s výhřevností okolo 17,5 MJ/kg. Současná roční těžba se pohybuje kolem 3 mil. tun. Vytěžené uhlí je dodáváno do Úpravny uhlí Komořany k homogenizaci s 1 až 2 mil. tun přikoupeným méně výhřevným uhlím z lomu Vršany a s uhlím z Dolu Centrum. Vyrobená směs s individuálně řešenou výhřevností a s dalšími požadovanými parametry je dodávána do velkých výroben energie - do vlastní elektrárny Chvaletice, do průmyslových a komunálních tepláren.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

16:33 ČEZ: Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení

Na konci pracovního týdne čeká energetiky jedno z nejnáročnějších preventivních cvičení, které energ…