Šlo o první ze série konferencí s názvem KRAJE NA KŘIŽOVATCE, na nichž Hospodářská komora ČR iniciuje dialog mezi podnikateli a zástupci státní správy a samosprávy. Tematické bloky se týkaly trhu práce, vzdělávání, investic velkých firem, energetiky a rozvoje dopravní infrastruktury. Jedno se však prolínalo všemi tématy – absence veřejné vysoké školy, a to ideálně technického zaměření.
Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček v úvodním bloku představil osm strategických priorit, které za Komoru považuje za nejdůležitější pro Českou republiku. Mezi tyto priority patří energetika, dopravní infrastruktura, dostupné bydlení, datová infrastruktura, flexibilní trh práce, vzdělávání, výzkum spojený s vývojem a inovacemi a efektivní stát. „Karlovarský kraj představuje region s obrovským potenciálem. Využívá své strategické polohy a možnosti přeshraniční spolupráce s Německem, díky čemuž sem přicházejí zajímaví investoři, včetně technologických firem a dalších vysoce inovativních výrobců. Přesto diskuse a nastolená témata na konferenci ukázaly, že podnikatelé v kraji čelí v zásadě stejným problémům a výzvám, které se objevují v našich celostátních prioritách. Karlovarsko totiž ani třicet pět let po revoluci není propojeno dálniční sítí s Prahou a sousedními krajskými městy, na jeho území chybí vysoká škola, je zde nedostatek kvalifikovaných i méně kvalifikovaných pracovníků zejména v technických oborech, zdravotnictví a lázeňské péči, ale také chybí na trhu nabídka dostupného bydlení, což v mnohých případech vede i k tomu, že lidé region opouštějí, přestože, že je to krásné místo k životu. Jsem si jist, že pokud se podaří systematicky a cílevědomě realizovat vyjmenované strategické priority, může se během několika let Karlovarsko proměnit z kraje se strukturálními hendikepy v region, který bude v některých oblastech ekonomickým lídrem,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Média mnohdy podle odborníků prezentují region zkresleně. „Karlovarský kraj se často objevuje na chvostu různých statistik týkajících se ekonomických ukazatelů. Je však nutné si uvědomit, že oficiální data Českého statistického úřadu nedokážou zohlednit některé významné faktory, které mají na naši regionální ekonomiku zásadní dopad. Jedním z nich je třeba pendlerství – v našem regionu vyjíždí za prací do sousedního Německa přes 20 tisíc lidí. Tito lidé zde žijí a podílejí se na místní ekonomice, ale jejich příjmy se v regionálních statistikách neobjevují,“ sdělil Tomáš Linda, předseda představenstva KHK KK. „Z toho vyplývá, že skutečná ekonomická síla Karlovarského kraje je vyšší, než jak ji ukazují oficiální data. Je proto nezbytné hledat nové způsoby, jak tyto faktory lépe reflektovat, a především pracovat na tom, aby náš kraj přestal být vnímán jako region s nízkými příjmy a slabou ekonomikou,“ vysvětlil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva