Jejich předání byla krom příslušníků Záchranného útvaru HZS ČR přítomna řada významných hostů z ministerstev vnitra a financí, HZS ČR, pyrotechnické služby Policie ČR a společností THT Polička s.r.o. a Tatra Trucks a.s. mezi nimiž nechyběli náměstek ministra vnitra Ing. Vilibald Knob, generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten, předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter a další.
Velitel Záchranného útvaru HZS ČR plk. Radim Řehulka na úvod poděkoval zejména zástupcům obou ministerstev a také generálnímu řediteli HZS ČR za podporu a možnost pořízení těchto dvou pancéřovaných cisteren a vyjmenoval, k jakým typům zásahů jsou primárně určeny. Ocenil rovněž práci příslušníků, kteří se podíleli na tvorbě technické specifikace automobilů a později dohlíželi na jejich postupnou realizaci. V neposlední řadě zmínil i dobrou spolupráci jak s dodavatelskou firmou THT Polička, tak výrobcem podvozkové části společností TATRA Trucks.
Náměstek ministra vnitra Knob vyzdvihnul práci všech hasičů, vyjádřil jim svou podporu a popřál příslušníkům útvaru, ať jim nové cisterny slouží co nejdéle. Předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten poté vyzvedl hlavně jedinečnost představených cisteren, které dle jeho slov nemají v České republice, ale ani v okolních státech obdoby.
Generální ředitel HZS ČR genmjr. Ryba rovněž poděkoval zástupcům ministerstva vnitra za podporu činností celého sboru a to nejen formou chystaného navýšení tabulkových míst o 450 pozic v následujících třech letech, ale například i navyšováním mzdových a provozních prostředků či realizací nákupů potřebné techniky. Dále poděkoval příslušníkům Záchranného útvaru HZS ČR za jejich činnost, popřál jim, ať se nejen s novými cisternami, ale s veškerou technikou vždy vrátí v pořádku na základnu a také označil útvar za „výkladní skříň HZS“.
Ředitel společnosti THT Polička uvedl, že realizace zodolněných cisteren pro ně byla velkou výzvou, které se ale rádi zhostili a že věří, že automobily se při reálném nasazení osvědčí a splní veškeré předpoklady, pro něž byly zkonstruovány. Ocenil taká vzájemnou spolupráci při realizaci cisteren, která vedla k nastavení veškerých funkcionalit přesně podle požadavků zadavatele.
Cisterny zaujmou již na první pohled a to nejen svými rozměry (délka 11 m), ale i nezaměnitelným vzhledem, který jim dávají zejména použité vojenské kabiny odolávající balistickým a výbušným hrozbám podle armádní standardizační dohody STANAG. Krom mohutné konstrukce kabin jsou v oknech použita zodolněná pancéřová skla, která jsou navíc chráněna venkovními mřížemi. Čtyřmístné kabiny jsou hermeticky uzavíratelné pomocí těžkých vzduchem ovládaných dveří, přetlakové a vybavené filtroventilací, která dokáže ochránit posádku před nebezpečnými látkami. Uvnitř kabiny se navíc nachází čidla pro kontrolu hladiny kyslíku a oxidu uhličitého a rovněž izolační dýchací přístroje, které lze využít jak v kabině, tak při nouzovém opuštění vozidla. Chráněná však není jen kabina, ale i podvozek a nástavba cisteren. Rozvody vzduchu jsou vedeny převážně v kovových trubkách. Veškeré nekovové rozvody vzduchu, elektřiny a hydrauliky v podvozkové části jsou opatřeny ohnivzdornými návleky a podvozek je kompletně zakrytován a chráněn proti mechanickému poškození. Jak pneumatiky, tak nástavbu lze skrápět vodou pomocí sady trysek rozmístěných po obvodu cisteren. Dalším ochranným prvkem jsou pak automatická hasicí zařízení, jež jsou schopna v případě potřeby uhasit motorový prostor. Konstrukce cisterny umožňuje jízdu klidnou vodou do výšky hladiny 1 200 mm.
Ochrana posádky a samotnéIMG_0799.JPG cisterny ale není jediným unikem těchto automobilů. V nástavbě, která tvoří s kabinou jednu linii, jsou zabudovány nádrž na vodu s objemem 12 000 l, čerpadlo s výkonem 4 000 l/min, teleskopický stožár s kamerou, lafetová proudnice a požární příslušenství. Jak stožár s kamerou, tak střešní lafetová proudnice jsou v transportní poloze schovány v útrobách nástavby a chráněny střešními poklopy. Během transportu tak nehrozí mechanické poškození těchto zařízení a rovněž se nenavyšuje celková výška automobilu (3,3 m). Střešní otočná lafeta ALCO APF 3 má maximální průtok 4 000 l/min a lze ji ovládat přímo z kabiny osádky. Krom směru a úhlu natočení má obsluha k dispozici ovládání průtoku a tvaru vodního proudu. Střešní lafetu doplňuje druhá (ALCO APF 2), umístěná na předním nárazníku vozidla. Ta disponuje stejnými funkcemi jako střešní lafeta, jen maximální průtok je poloviční. Nárazníkovou lafetu je navíc možno vybavit nástavcem pro aplikaci pěny. Pěnotvornou směs je v takovém případě nutno k cisterně dopravovat pomocí hadic z externího zdroje. Posledním vodou napájeným zařízením je soustava trysek rozdělená do dvou větví, z nichž první zabezpečuje skrápění a ochlazování pneumatik a podvozku a druhá kabiny a nástavby cisterny. K požárnímu zásahu lze rovněž využít po jednom výstupu B75 na obou bocích automobilu. Nádrž, která je vybavena automatickým systémem regulace hladiny, lze plnit pomocí tří hrdel B75 umístěných na zádi vozidla.
Cisterna je vybavena celkem šesticí kamer. Čtyři z nich jsou určeny především řidiči ke sledování situace v okolí vozidla a pátá je umístěna na střešní lafetě, čímž poskytuje obsluze přehled o směru jejího natočení. Tyto kamery jsou určeny pro použití ve dne i v noci. Obrazy z výše uvedené pětice kamer jsou trvale zobrazeny na centrálním 13´´ monitoru. Řidič, velitel i obsluha nástavby si je však mohou zobrazit i přímo u sebe na tabletu či ovládacím panelu. Každý člen posádky tak například může sledovat obraz z jiné kamery. Poslední kamera je umístěna na teleskopickém stožáru a lze ji z nástavby vysunout do výšky přes 5 metrů nad zem. Díky možnosti otáčení o 360°, naklápění a funkci zoomu s ní lze sledovat celé blízké i vzdálenější okolí vozidla. Kamera navíc plní funkci termokamery a poskytuje tak obsluze důležité informace např. pro účinné nasazení vodních proudů. Součástí je i laserový dálkoměr, díky němuž lze měřit vzdálenost od zobrazovaných objektů. Instalované paměťové zařízení umožňuje ukládat záznam z kamery pro pozdější využití a díky LTE modemu je možno obrazy z veškerých použitých kamer přenést i na libovolné zařízení s přístupem k internetu. Důležitá obrazová data je tak možno sledovat a vyhodnocovat například ve štábu velitele zásahu.
V kabině osádky, kterou tvoří řidič, velitel a obsluha nástavby, se nachází veškeré ovládací prvky a není ji tak nutné během zásahu vůbec opouštět. Většinu funkcí nástavby lze ovládat se všech tří sedaček obsluhy, čtvrté sedadlo je určeno pro nouzovou evakuaci. Nárazníková lafeta může být ovládána jak řidičem, tak velitelem, střešní lafeta a kamera na teleskopickém stožáru pak velitelem i obsluhou nástavby. Krom ovládacích prvků v kabině nechybí ani výjezdový tablet pro velitele, digitální terminál a analogová radiostanice, GPS navigace a displeje zobrazující teplotu motorového prostoru a povrchu cisterny. Zároveň jsou zde umístěny izolační dýchací přístroje a ruční svítilny pro obsluhu vozidla a nouzový kyslíkový přístroj pro evakuovanou osobu.
O pohon automobilu se stará vodou chlazený řadový šestiválec Cummins s objemem 10,8 l a výkonem 373 kW, který přenáší točivý moment ke všem osmi kolům za pomocí plně automatické převodovky Allison s hydrodynamickým měničem. Sestava je doplněna o setrvačníkový pomocný pohon, který umožňuje chod požárního čerpadla nezávisle na otáčkách motoru (pump&roll). Pro lepší manipulovatelnost jsou do rychlosti 30 km/h řiditelné všechny čtyři nápravy, což zmenšuje vnější průměr otáčení na 22 m. Všechna kola jsou osazena pneumatikami velikosti 16,00 R 20 a vybavena centrálním huštěním.
Výše uvedené parametry a vlastnosti zodolněných cisteren je předurčují pro požární zásahy zejména v místech s očekávaným výskytem nevybuchlé munice či tlakových lahví, dále v chemických a petrochemických provozech, při odstraňování následků teroristických útoků, rozsáhlých přírodních požárech, nebo například při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí. Jejich nasazení tak lze očekávat u typově obdobných událostí, jakými byly například exploze muničních skladů ve Vrběticích (2014), požár s následným výbuchem v Poličských strojírnách (2017), požár a výbuch automobilových cisteren v areálu skladu pohonných hmot v Loukově na Kroměřížsku (2018), výbuch v semtínské Explozii (2011), exploze a následný požár v areálu podniku Unipetrol v Litvínově (2014), požár lesa v Bzenci (2012) a další.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva