Dnes, 20. října 2016 ve 12:40, předvedou naši chemici z Petřin ukázku zásahu na neznámou látku. Scénář bude následující:
Při policejní akci byl zajištěn batoh. Policie provedla pyrotechnickou kontrolu s negativním výsledkem. V batohu byla nalezena láhev s neznámou látkou. Je třeba identifikovat její obsah a určit případné nebezpečí.
První co musí po příjezdu jednotka hasičů udělat, je vybudovat dekontaminační stanoviště v bezpečné vzdálenosti. Poté se vymezí nebezpečná zóna. Dva chemici v přetlakových oblecích provedou průzkum okolí místa nálezu. Tato dvojice je jištěna druhou dvojicí pro případ nehody v nebezpečné zóně. Zjišťuje se možná přítomnost ionizačního záření přístrojem DC-3H-08 a koncentrace toxických látek v ovzduší pomocí GDA 2. Oba výsledky jsou negativní.
Teď opatrně otevřou batoh a vyjmou lahev. Ramanovým spektrometrem změří přes obal obsah. Látka je identifikována jako isopropanol. Jeho jedinou vlastností je hořlavost. Je ale prekurzorem pro výrobu sarinu. Abychom měli 100% jistotu, použijeme pro kontrolu ještě druhý přístroj –Thru Defender.
Nyní ale už potřebujeme odebrat malé množství vzorku. Přístroj potvrdil opět isopropanol. Žádné další nebezpečí nehrozí. Chemici, kteří zasahovali v nebezpečné zóně (hot zoně) musí projít dekontaminací. Batoh i láhev je uložena do plynotěsného sudu a po dekontaminaci předána Policii.
Hasiči se vrací na svou základnu.
Přítomní uvidí vybavení našich hasičských chemiků, na místě bude malý i velký chemický vůz.
Za 3. čtvrtletí t.r. jsme zaznamenali 256 výjezdů na únik nebezpečné chemické látky. Převážná většina výjezdů byla na únik ropných produktů (např. dopravní nehody) - 204 výjezdů.
Chemici HZS hl. m. Prahy vyjíždí k případům 1-2x denně. Od začátku roku vyjeli už k více jak 260 případům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva