Projekt vznikl na základě dohody mezi Ministerstvem vnitra ČR a Českou kanceláří pojistitelů a je celý financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Díky tomuto projektu projede během tří let (2016 – 2018) výcvikem 25 080 policistů a hasičů, kteří se podílejí na fungování integrovaného záchranného systému (přesně 5 418 příslušníků HZS ČR a 19 662 PČR).
Každý z příslušníků tak projde jedním ze tří kurzů, které jsou věnovány specifické technice. Prvním je kurz pro řidiče osobních automobilů, druhý je věnován jízdě s automobily typu SUV a zaměřuje s na jízdu terénem a třetí kurz je určen řidičům nákladních automobilů. Zatímco u HZS absolvuje většina příslušníků výcvik určený strojníkům, tedy s cisternami a nákladními automobily, téměř všichni zúčastnění příslušníci PČR projdou kurzem určeným pro řidiče osobních automobilů.
Kurzy probíhají celkem na šesti polygonech v Ostravě, Vysokém Mýtě, Sosnové, Mostě, Příbrami a Jihlavě. Kurzy pro strojníky s řidičským oprávněním skupiny C, tedy oprávněním pro řízení nákladních automobilů, v tomto případě hasičských cisteren, probíhají pouze v Ostravě. Zde letos proběhlo již 60 kurzů, do nichž bylo zařazeno na 960 hasičů.
V rámci realizovaných kurzů, které jsou koncipovány jako intenzivní celodenní zaměstnání s teoretickou přípravou, si policisté a hasiči procvičí například manévrování s vozidlem ve vymezeném prostoru, brzdění na různém povrchu v přímém směru i v zatáčkách, vyhýbání se náhle vzniklé překážce, zvládnutí vozidla při náhlém smyku nebo zvládnutí vozidla při aquaplaningu, dynamický průjezd křižovatkou apod. V kurzu určeném pro terénní automobily si řidiči navíc zkoušejí i průjezd terénem, použití náhonu všech kol na různých površích, boční náklon, přejezdy překážek atd.
„Přicházejí noví mladí příslušníci, kteří dostávají drahá vozidla v ceně milionů korun. Jezdí k zásahům pod majákem, což přináší stres. Proto jsem rád, že takový projekt existuje a naši příslušníci jej mohou absolvovat,“ doplnil policejního prezidenta generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba.
Dne 1. prosince 2016 proběhne v Ostravě závěrečný odborný kurz, jež uzavře letošní část projektu. Krom zúčastněných strojníků HZS a řidičů PČR budou přítomni i vedoucí projektu Profesionalizace řidičů složek IZS ČR plk. David Kareš, ředitel útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy plk. Adam a další členové realizačního týmu.
Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva