Každý čtvrtý slovenský úředník považuje za zmanipulovanou více než polovinu zakázek, u nás je to „pouze“ každý sedmý. Ukázal to společný průzkum společnosti Otidea a neziskové společnosti Transparency International mezi celkem
600 zadavateli veřejných zakázek v Česku (360) a na Slovensku (240).
Na Slovensku buď korupci, nebo klientelismus za hlavní důvod manipulace se zakázkami považuje polovina úředníků, v Česku třetina. Z toho přímo korupce je důvodem pro 34 % slovenských zadavatelů a pro 16 % českých. „Výsledky průzkumu odpovídají reálné situaci na Slovensku. Úředníci tam skutečně současný stav veřejných zakázek vnímají hůře než u nás,“ komentuje praxi Tomáš Langr, ředitel společnosti OTIDEA.
Pro 55 % českých úředníků je hlavním důvodem snaha vybrat si znovu firmu, se kterou byli spokojeni. Na Slovensku si to myslí 40 % úředníků. Současná legislativa to ale v obou zemích prakticky neumožňuje. „V praxi to vnímám jako zásadní problém, který by vlády měly při přípravě nového zákona rozhodně řešit. Evropské směrnice umožňují špatné zkušenosti s firmou zohlednit. Bude ale záležet na tom, jak tuto možnost využijí zákonodárci,“ domnívá se David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.
Celých 98 % zadavatelů v obou zemích stále hodnotí na nejnižší nabídkovou cenu, přes 80 % dokonce ve většině případů. Třetina ze strachu kvůli napadení řízení pro netransparentnost. Čtvrtina Čechů hodnotí na cenu z důvodu pokynů nadřízených orgánů nebo dotačních titulů, zatímco u Slováků je to jen desetina. Zákon přitom hodnocení pouze na cenu nenařizuje.
Připravovaná novela českého zákona o veřejných zakázkách, která má platit od ledna 2015, navrhuje možnost hodnotit nabídky podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky. Přes 80 % zadavatelů si myslí, že tato změna v praxi pomůže. Třetina z nich ale přiznává, že bude nabídky nadále hodnotit převážně podle ceny. „Doufám, že tato změna pomůže, ale zásadní problém nevyřeší. Ten je totiž v nastavení celé praxe, ne v zákoně. Strach úředníků z kriminalizace a popotahování za jejich rozhodnutí neodstraní. Důležitější bude především změna samotné praxe ministerstev a kontrolních orgánů,“ domnívá se Tomáš Langr.
Výsledky průzkumu budou představeny na dnešní konferenci společnosti OTIDEA: Veřejné zakázky 2014/2015: "Žádná moc nesmí platit víc než zákony!". Na konferenci s mezinárodní účastí přijede 200 odborníků na veřejné zakázky.
Anonymní průzkum mezi zadavateli veřejných zakázek ve státní správě a samosprávě zorganizovali OTIDEA a Transparency International ČR. Odpovědělo 363 respondentů v České republice a 240 respondentů ve Slovenské republice. Přílohou tiskové zprávy jsou graficky zpracované otázky a odpovědi respondentů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Transparency international