Hlavní důvod manipulace s veřejnou zakázkou? Snaha vybrat si osvědčenou firmu!

02.10.2014 20:00 | Zprávy

Naprostá většina českých i slovenských úředníků vidí v současných tendrech snahy o manipulaci s výsledkem zadání. V obou zemích se však liší míra i důvody této manipulace. U nás je to především snaha vybrat si znovu firmu, se kterou měl zadavatel dobrou zkušenost. Na Slovensku převažují buď korupce, nebo klientelismus.

Hlavní důvod manipulace s veřejnou zakázkou? Snaha vybrat si osvědčenou firmu!
Foto: Hans Štembera
Popisek: kancelář

Každý čtvrtý slovenský úředník považuje za zmanipulovanou více než polovinu zakázek, u nás je to „pouze“ každý sedmý. Ukázal to společný průzkum společnosti Otidea a neziskové společnosti Transparency International mezi celkem
600 zadavateli veřejných zakázek v Česku (360) a na Slovensku (240).

Na Slovensku buď korupci, nebo klientelismus za hlavní důvod manipulace se zakázkami považuje polovina úředníků, v Česku třetina. Z toho přímo korupce je důvodem pro 34 % slovenských zadavatelů a pro 16 % českých. „Výsledky průzkumu odpovídají reálné situaci na Slovensku. Úředníci tam skutečně současný stav veřejných zakázek vnímají hůře než u nás,“ komentuje praxi Tomáš Langr, ředitel společnosti OTIDEA.

Pro 55 % českých úředníků je hlavním důvodem snaha vybrat si znovu firmu, se kterou byli spokojeni. Na Slovensku si to myslí 40 % úředníků. Současná legislativa to ale v obou zemích prakticky neumožňuje. „V praxi to vnímám jako zásadní problém, který by vlády měly při přípravě nového zákona rozhodně řešit. Evropské směrnice umožňují špatné zkušenosti s firmou zohlednit. Bude ale záležet na tom, jak tuto možnost využijí zákonodárci,“ domnívá se David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR.

Celých 98 % zadavatelů v obou zemích stále hodnotí na nejnižší nabídkovou cenu, přes 80 % dokonce ve většině případů. Třetina ze strachu kvůli napadení řízení pro netransparentnost. Čtvrtina Čechů hodnotí na cenu z důvodu pokynů nadřízených orgánů nebo dotačních titulů, zatímco u Slováků je to jen desetina. Zákon přitom hodnocení pouze na cenu nenařizuje.

Připravovaná novela českého zákona o veřejných zakázkách, která má platit od ledna 2015, navrhuje možnost hodnotit nabídky podle organizace a kvality i zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky. Přes 80 % zadavatelů si myslí, že tato změna v praxi pomůže. Třetina z nich ale přiznává, že bude nabídky nadále hodnotit převážně podle ceny. „Doufám, že tato změna pomůže, ale zásadní problém nevyřeší. Ten je totiž v nastavení celé praxe, ne v zákoně. Strach úředníků z kriminalizace a popotahování za jejich rozhodnutí neodstraní. Důležitější bude především změna samotné praxe ministerstev a kontrolních orgánů,“ domnívá se Tomáš Langr.

Výsledky průzkumu budou představeny na dnešní konferenci společnosti OTIDEA: Veřejné zakázky 2014/2015: "Žádná moc nesmí platit víc než zákony!". Na konferenci s mezinárodní účastí přijede 200 odborníků na veřejné zakázky.

Anonymní průzkum mezi zadavateli veřejných zakázek ve státní správě a samosprávě zorganizovali OTIDEA a Transparency International ČR. Odpovědělo 363 respondentů v České republice a 240 respondentů ve Slovenské republice. Přílohou tiskové zprávy jsou graficky zpracované otázky a odpovědi respondentů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Transparency international

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé

11:49 ČEZ: Obohacený uran pro výrobu paliva pro jaderné elektrárny budou i nadále dodávat britští a francouzští dodavatelé

ČEZ bude i nadále odebírat obohacený uran, tedy klíčový prvek paliva pro své jaderné elektrárny, od …