Podívat se na snímek bude nově možné kdykoliv z pohodlí domova, a to zdarma. Zájemci ho od dnešního dne najdou na Youtube kanále Šelmy.cz či na Vimeo účtu Šelmy.cz.
Dokument Beránek a vlk, který měl premiéru před rokem, dokumentuje možnosti ochrany ovcí před vlky u chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Představuje příběhy pastevců z Krušných hor a Broumovska, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Představuje také jejich konkrétní způsoby řešení ochrany stád a dosavadní zkušenosti s jejich funkčností.
Film zavede diváky ale i do jižní Evropy, konkrétně do Itálie a Španělska, kde vlci nikdy zcela vyhubeni nebyli. Takovým místem je např. španělská provincie Leon. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. V Itálii snímek představuje především inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Film tak chovatelům přináší inspiraci ze zemí, kde přetrvala nepřerušená zkušenost s ochranou stád před predátory. Široké veřejnosti nabízí hlubší vhled do výzev, které farmářům návrat vlků přináší.
Spolu se snímkem bude na stejných místech online dostupná také beseda z promítání v ostravském kině Art z prosince 2021. O vlcích a ochraně ovcí v Beskydech v ní diskutovali Roman Cieslar - chovatel ovcí z Bystřice nad Olší a člen Asociace soukromého zemědělství, koordinátor Vlčích hlídek v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.
Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, o filmu řekl:
„Návrat vlků do české krajiny přináší také mnohé komplikace pro chovatele hospodářských zvířat. Je třeba hledat způsoby spolužití lidí a vlků a vytvářet pro chovatele takovou podporu, aby se vlci nestali překážkou chovu hospodářských zvířat. Film ukazuje, že to není jednoduché, ale je to možné.“
Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, k filmu uvedl:
„Vlk se stal v posledních osmi letech trvalou součástí české přírody, zasahuje k nám minimálně čtyřiadvacet teritorií. Je důležité, aby se chovatelé na příchod vlka připravili, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva