Hospodářská komora ČR: Podnikatelskou delegaci povede do Číny Vladimír Dlouhý

02.11.2018 21:05 | Zprávy

Na 60 představitelů tuzemských firem zítra odletí do Číny na sedmidenní podnikatelskou misi při příležitosti státní návštěvy země prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Podnikatele do nejlidnatější země světa povede prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora ČR: Podnikatelskou delegaci povede do Číny Vladimír Dlouhý
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora podnikatelskou misi koncipuje jako multioborovou. Přihlásit se do ní mohla kterákoli česká firma bez ohledu na její velikost. V delegaci tak budou zastoupeny tuzemské firmy napříč regiony, odvětvími a obory, například výrobci ultralehkých letadel, komponentů pro vlaky, tramvaje či metro, transformátorů, úpraven vod či obráběcích strojů, ale také třeba producenti stavebního a truhlářského řeziva, slitin a neželezných kovů pro slévárny, ocelárny a hutní průmysl nebo také společnosti zabývající se lázeňskými službami, výzkumem a vývojem léčivých přípravků pro léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění nebo estetickou medicínou.

Zájem firem o účast v podnikatelské delegaci byl velký, proto se k 60členné delegaci další desítka firem připojí v Číně. Účastníci podnikatelské mise si samozřejmě náklady spojené s organizací mise hradí stejně jako u kterékoli jiné podnikatelské mise, tzn. včetně transferů, víz, ubytování, podílejí se na pronájmu místností atd.

Podnikatelská mise je rozdělená na dvě části. V první části mise, která se uskuteční ve dnech 3. až 6. listopadu, podnikatelé doprovodí prezidenta republiky při jeho oficiální návštěvě Čínské lidové republiky u příležitosti účasti na šanghajském veletrhu China International Import Expo (CIIE). Druhá část mise proběhne ve dnech 6. až 9. listopadu v Guangzhou, kam podnikatelé doprovodí ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou.

Hospodářská komora v obou městech připravila pro české a čínské firmy podnikatelská fóra, během kterých budou mít české firmy v rámci dvoustranných jednání možnost navázat kontakt s novými čínskými obchodními partnery nebo rozvinout kontakt s těmi stávajícími.

V pondělí se v Šanghaji, tedy významném hospodářském centru země, uskuteční seminář zaměřený na aktuální ekonomickou situaci v Číně, poté proběhnou jednání firem. Podnikatelské setkání zaměřené na obchodní a investiční příležitosti mezi Českou republikou a Čínou zahájí během úterka prezident Miloš Zeman.

Poté se podnikatelská delegace přesune do Guangzhou, které je centrem obchodu v jižní Číně. Po návštěvě společnosti Huawei proběhne setkání podnikatelů za účasti ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a dvoustranná jednání čínských a českých firem.

Doprovodnou podnikatelskou misi organizuje Hospodářská komora České republiky za podpory Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Hospodářská komora ČR usiluje o to, aby se zvýšil vývoz českých firem do Číny a posílily se hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi.

Účast nejvyšších politických představitelů je vždy významným přínosem podnikatelských misí. Svojí přítomností dokáží během individuálních jednání významně podpořit zájmy zúčastněných podniků. Podnikatelské mise doprovázející ústavní činitele mají i další přidanou hodnotu, tedy možnost zmínit projekt konkrétní firmy a lobbovat za takový projekt v celosvětové konkurenci. To je zcela legitimní postup uplatňovaný většinou zemí EU.

Pronikat na čínský trh pomáhají firmám premiéři a prezidenti z řady evropských zemí. Například německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Čínu naposledy v květnu letošního roku už pojedenácté. Spolu s ní do země odcestovala také početná skupina představitelů německých firem. I díky tomu se Čína v roce 2016 stala největším obchodním partnerem Německa namísto USA.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl na třídenní návštěvě Číny v lednu letošního roku. Na cestě ho doprovázelo přes 50 byznysmenů a zástupců firem, během této návštěvy Číny bylo podepsáno celkem padesát nových dohod.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen strávil šest dní v Číně s premiérem Sebastianem Kurzem v dubnu letošního roku, mise se účastnilo 170 rakouských firem. Návštěva přinesla uzavřené smlouvy v přepočtu za necelých 40 miliard korun. Rakousko má přitom také stejně jako Česká republika velký zájem o čínské turisty. Těch do Rakouska přijelo loni zhruba milion, do ČR asi o polovinu méně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

22:31 APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjadřuje své stanovisko k návrhu na zařazení hexahydr…