Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii

29.09.2020 22:11 | Zprávy

Zpřísňující se preventivní opatření proti šíření koronaviru ve školách mohou výrazně omezit klíčový odborný výcvik technických oborů na učilištích, středních odborných školách i ve firmách. Shodli se na tom prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a další členové prezidia Komory na jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Šéf resortu proto přislíbil, že odborné praxe na středních školách po plánovaném úplném 14denním uzavření škol opět obnoví.

Hospodářská komora: Čím méně bude společnost disciplinovaná, tím delší budou nouzová opatření. Odborný výcvik musí fungovat i při pandemii
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Velmi oceňuji, že ministerstvo zdravotnictví otevřeně jedná s reprezentanty podnikatelů a řeší jejich oprávněné obavy. Naše ekonomika už před pandemií trpěla nedostatkem technicky vzdělaných absolventů. Zavření středních škol a učilišť včetně praktické výuky by proto mělo dopad na celé hospodářství, které se i kvůli nedostatku kvalifikovaných řemeslníků může z krize dostávat mnohem déle,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že zachování odborného výcviku a praxe ve firmách může být v době pandemie navíc přínosem pro podniky postižené absencí zaměstnanců z důvodu karantény.

Kromě problematiky odborného výcviku jednali reprezentanti Komory s ministrem zdravotnictví také o nutnosti dodržování hygienických a protiepidemických pravidel ve firmách. Hospodářská už v minulém týdnu proto vydala 8 doporučení firmám a živnostníkům, aby účinně předcházeli nákaze ve svých provozech, a zabránili tak případné karanténě.

„Apeluji na všechny podnikatele, aby dodržovali nouzová opatření, především používání roušek a dezinfekčních prostředků a zajistili zachování odpovídajících rozestupů. Jakkoliv je to v řadě případů obtížné, je to nutné. Nejde však jen o podnikatele, ale i o zákazníky. Čím méně budeme my všichni disciplinovaní, tím déle budou trvat nouzová opatření a tím větší budou negativní dopady na podnikatele a celou ekonomiku“, zdůraznil Vladimír Dlouhý.

„Hospodářská komora už prakticky od března, kdy pandemie koronaviru začala, pravidelně podnikatele v České republice informuje o všech klíčových opatřeních, novinkách nebo možnostech státní pomoci, ať už na webu nebo pravidelnými newslettery. Je v zájmu celé ekonomiky i firem, abychom dokázali ve firmách udržet zdraví zaměstnanců,“ popisuje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Během jednání došlo také na otázku alespoň částečného proplácení testů na covid-19 českým zaměstnavatelům, kteří chtějí dobrovolně testovat své pracovníky, ze strany zdravotních pojišťoven. „Toto téma nicméně aktuálně není podle ministerstva zdravotnictví zatím na stole. Jsem však připraven tuto problematiku otevřít na dalších jednáních s vládními představiteli a epidemiology,“ dodává Dlouhý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

19:25 HZS ČR: Požáry vícepodlažních a výškových stavbách patří k nejnebezpečnějším

Zdolávání požárů ve vícepodlažních budovách a výškových stavbách má mnohá specifika. V budově může b…