Hospodářská komora: Podnikatelé volají zrušení povinnosti poskytovat údaje, s nimiž stát nepracuje

30.08.2022 15:59 | Tisková zpráva

Povinnost poskytovat státu údaje, které jsou pro stát nepotřebné a s nimiž nijak nepracuje, by měla být zrušena či alespoň zásadně zredukována, existuje-li rozumný důvod pro jejich budoucí využití. Přesvědčena je o tom většina podnikatelů zastřešená Hospodářskou komoru.

Hospodářská komora: Podnikatelé volají zrušení povinnosti poskytovat údaje, s nimiž stát nepracuje
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Z podnikatelské praxe víme, že lépe je mít menší objem údajů, ale dobře aktualizovaných, než mnoho údajů, se kterými nikdo nepracuje. Stát by proto měl provést důkladnou revizi toho, která data mu musí podnikatelé povinně poskytovat a která nijak nepoužívá,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že redukcí těchto povinností by se snížila nadměrná administrativa jak na straně podnikatelů, tak i na straně úřadů.

Příkladem je donedávná povinná elektronická evidence tržeb, u níž se finanční správě nepodařilo věrohodně doložit, jak efektivně zpracovávala a při výběru daní využívala průběžná data o milionech hotovostních transakcí. Malí a střední podnikatelé mají také skeptický vztah k nutnosti sdělovat státu detailní účetní informace o svých hospodářských výsledcích, zejména je-li jediným faktickým účelem jejich prosté zveřejnění.

Anketa

Hlasoval/a byste jako poslanec/poslankyně pro vyslovení nedůvěry vládě?

98%
1%
hlasovalo: 38963 lidí

Hospodářská komora také navrhuje vznik jednoho podacího místa, které by snížilo administrativní zátěž a zajistilo podnikatelským subjektům více času na podnikání. V současnosti totiž existuje mnoho roztříštěných míst, kam podnikatelé musí podávat různé přihlášky, výkazy a přiznání. Minimalistickým řešením alespoň pro elektronická podání by bylo sjednocení webových a e-mailových adres a formátu stránek různých státních institucí, s nimiž musí podnikatelé komunikovat.

Administrativní zátěž by podnikatelům také snížilo, kdyby se elektronické formuláře předvyplňovaly o údaje, kterými stát už disponuje, jde zejména o daňová přiznání a hlášení. „Skutečně chytré a funkční elektronické formuláře, které vyžadují minimum zásahů ze strany podávajícího podnikatele a pouze drobné korekce, mají velký potenciál šetřit čas,“ potvrzuje šéf ICT Unie a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Ten připomněl, že vláda se podle svého programového prohlášení chystá rozšířit nabídku portálů veřejné správy o bezplatně přístupný Portál podnikatele, který by zprostředkovával kontakt podnikatelů se státem a základní informace o jejich povinnostech a možnostech jak jim dostát, ale rovněž umožňoval transakce se státem i mezi samotnými podnikateli navzájem. V současnosti ale vláda jeho přípravu nezačala.

graf

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …