Nejlépe placeným manažerem ve veřejné správě byl ze sledovaných institucí guvernér ČNB, který v průměru měsíčně obdržel téměř 750 tisíc korun. Druhé místo má generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra s 666 tisíci, který zároveň k platu získal nejvyšší průměrnou měsíční odměnu. Trojici doplňuje člen bankovní rady ČNB se zhruba 612 tisíci měsíčně, v závěsu je člen kolegia rektora UK.
„Platy úředníků jsou klíčovým projektem Hlídače státu, v rámci kterého sbíráme platy nejvyšších představitelů státních firem, státních úřadů či organizací. Díky nahrání dat do jednotného systému pak snadněji vidíme různé nesrovnalosti v platech či nečekané odměny, které nás mohou upozornit například na nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky,“ přibližuje ředitelka Hlídače státu Lenka Stryalová.
Nejlépe placeným manažerem ve veřejné správě (ZDE) byl guvernér ČNB, který získal měsíčně v průměru dvakrát víc než prezident, a to 746 510 Kč. Druhé místo obsadil generální ředitel ZP MVČR s průměrným měsíčním platem včetně odměn 666 667 Kč. Ten se umístil i na prvním místě z hlediska výše odměny (ZDE), která měsíčně činila 416 667 Kč.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
Mezi TOP 10 nejlépe placenými manažerskými pozicemi (ZDE) byl například i člen kolegia rektora Univerzity Karlovy (608 367 Kč), člen představenstva Dopravního podniku hl.m. Prahy (548 685 Kč) nebo ředitel VZP (544 224 Kč). Stejně tak generální ředitelé Správy železnic, Lesů ČR či Budvaru – všichni si v průměru měsíčně vydělali přes 500 000 Kč.
Největší meziroční nárůst platů u ředitelských pozic (ZDE) nastal v Archivu bezpečnostních složek, kde vedení získalo skoro 2,5krát víc než rok předtím, tedy si z původních cca 90 726 Kč polepšilo na 218 515 Kč. Hned za Archivem se nachází Bohemiakombi, kde došlo ke zvýšení ze 73 333 Kč na 157 818 Kč, tudíž více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. Průměrný meziroční růst mezd přitom byl podle ČSÚ 7,2 % (ZDE).
Hlídač státu mapuje i největší propady platů. Například u ředitelských pozic došlo k největšímu meziročnímu snížení u České pošty (ZDE). Zatímco v roce 2023 ředitel měsíčně v průměru získal 2 045 680 Kč, loni pak 368 157 Kč. Zde je ale pokles ovlivněn výměnou vedení a odstupným pro předchozí management. Letos
Hlídač státu poprvé oslovil i vysoké školy (ZDE). Podle aktuálně dostupných informací měl z rektorů nejvyšší průměrný měsíční plat včetně odměn rektor Masarykovy univerzity, a to 334 668 Kč. Za ním se umístil rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava s 261 823 Kč a třetí byl rektor Vysokého učení technického v Brně s 245 978 Kč. Například u Univerzity Karlovy ovšem člen kolegia rektora pobíral v průměru 608 367 Kč, měl tedy víc než jeho nadřízení. To může být způsobeno například případným odstupným nebo součtem více projektů na univerzitě.
Osloveny byly i České dráhy a jejich dceřiné společnosti. Kromě společností Bohemiakombi a Smart Ticketing všechny odmítly informace poskytnout. Největší dceřiná společnost ČD Cargo pak na žádost nezareagovala vůbec. „Vzhledem k tomu, že jsme před 2 lety po několikaletém sporu s Českými drahami u tří soudů jednoznačně vyhráli spor o to, zda dceřiné společnosti Českých drah spadají pod informační zákon, je toto chování nejen problematické, ale i nezákonné,” upozorňuje ředitelka Hlídače státu.
Platy úředníků za rok 2024 i všechny žebříčky lze najít ZDE.
V některých případech jsou částky ovlivněny odstupným, nestandardní výší úvazku či jeho trváním pouze po část roku. Pro relevantní porovnání jednotlivých platů byly částky přepočítány na průměrný měsíční výdělek při plném úvazku. To je v databázi vyznačeno.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva