Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence

27.11.2024 16:25 | Tisková zpráva

Hospodářská komora ČR vítá navýšení daňového limitu pro zaměstnanecké zdravotní benefity, které umožní zaměstnavatelům efektivněji investovat do zlepšování zdravotního stavu svých zaměstnanců. Změnu, za kterou bojovala Hospodářská komora společně s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR přijala v rámci novelizace zákona o zaměstnanosti poslanecká sněmovna.

Hospodářská komora: Stát dá zaměstnavatelům prostor více investovat do zdravotní prevence
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

„Zatímco průměrná doba života se v Česku prodlužuje, doba života ve zdraví stagnuje. Žijeme sice déle, ale jen proto, že máme velmi kvalitní zdravotnictví a déle dožíváme v nemocech. Je to dáno především vlažným vztahem řady Čechů k prevenci a nezdravým životním stylem,“ říká Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR. Střední délka života se v roce 2023 zvýšila na hodnoty 76,9 let pro muže a 82,8 let pro ženy, a je prozatím nejvyšší v historii. Doba života ve zdraví ale dlouhodobě stagnuje - zdraví Čechy totiž opouští už v 62 letech.

Špatný zdravotní stav české populace negativně ovlivňuje i výkonnost české ekonomiky, která dlouhodobě bojuje s nedostatkem stovek tisíc pracovníků. „Je proto úplně přirozené, že se spojily všechny čtyři hlavní organizace, bojující za zájmy českých podnikatelů, a přesvědčovaly stát, aby umožnil rozšířit nabídku zdravotní prevence pro zaměstnance. Vážíme si toho, že ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek naše volání vyslyšeli,“ říká Tomáš Prouza.

Pokud novelu zákona o zaměstnanosti, která zvýšení limitu pro zaměstnanecké zdravotní benefity obsahuje, schválí i Senát a podepíše prezident republiky, budou moci zaměstnavatelé od příštího roku nabízet zaměstnanecké zdravotní benefity až do výše průměrné mzdy. „Nejúspěšnějšími zaměstnaneckými zdravotními benefity jsou dlouhodobě screeningy a nabídka služeb prémiové primární péče, včetně očkování. Očekávám, že aktuálně poroste především poptávka po službách v oblasti duševního zdraví či dlouhodobé péče,“ říká Ivo Hlaváč, člen představenstva Hospodářské komory ČR, odpovědný za oblast zdravotnictví.

„Jsem velmi rád, že se mi v Poslanecké sněmovně podařilo prosadit zvýšení daňového osvobození zdravotních benefitů. Zdraví máme jenom jedno. Je proto důležité, aby zaměstnanci i zaměstnavatelé měli co nejlepší podmínky pro to, aby se mohli více zaměřovat na zdravotní prevenci. Je to klíčové nejen pro kvalitu života konkrétních pracovníků, ale i výkonnost naší ekonomiky, která bude fungovat lépe, když se lidé budou těšit co nejlepšímu zdraví,“ uvádí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Otevření prostoru pro zlepšení zdravotní prevence je důležité nejen z pohledu veřejného zdraví, ale i kvůli problematické finanční situaci českého zdravotnictví. „Stárnutí obyvatelstva doprovázené setrvalým nárůstem výskytu chronických onemocnění v populaci vede ke stále stoupající spotřebě zdravotních služeb, a zároveň ke zpomalení přísunu financí. Zatímco v roce 2015 činily příjmy zdravotních pojišťoven z výběru pojistného 250 miliard korun, letos to už bude 495 miliard Kč, tedy dvojnásobek za pouhých devět let. Takový růst není udržitelný a začíná poškozovat konkurenceschopnost české ekonomiky. Potřebujeme proto výrazně zvýšit efektivitu českého zdravotnictví, otevřít prostor těm, kteří do svého zdraví chtějí více investovat, a hledat cesty zejména pro zlepšení prevence. Rozšíření prostoru pro zdravotní benefity je první významný krok na této cestě, ale sám o sobě stačit nebude,“ upozorňuje Tomáš Prouza.

Podle novely zákona budou moci zaměstnavatelé v rámci zaměstnaneckých benefitů nabízet pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis. Kromě tradičních zdravotních benefitů tak zaměstnavatelé mohou umožnit čerpat zaměstnancům benefity i pro potřeby jejich rodinných příslušníků. Bude tak např. možné zaměstnanci přispět na sociálně-zdravotní služby, odlehčovací či paliativní péči o seniora v rodině, což zaměstnanci umožní nezkracovat si pracovní dobu. Tyto benefity mohou nejen zlepšit pracovní komfort a loajalitu zaměstnanců, ale také přispět k jejich celkové spokojenosti a duševní pohodě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

19:25 Česká televize: Seriály Limity a Děcko, minisérie Dcera národa i tři komedie

Nové filmy, seriály, nevšední a atraktivní dokumenty i pokračování již zavedených a divácky oblíbený…