Burcují k tomu, aby politici a úředníci byli aktivnější v zajišťování potřeb podnikatelů. Na prohlášení EUROCHAMBRES se významně podílí i Hospodářská komora České republiky.
V prohlášení o podnikatelských právech vydávaném u příležitosti oslav 60. výročí vzniku asociace EUROCHAMBRES podnikatelské organizace upozorňují, že od svého počátku byl projekt evropské integrace postaven na modelu sociálního tržního hospodářství, který kombinuje volný trh s rozsáhlým systémem sociálního zabezpečení, přičemž pro udržitelné fungování tohoto modelu je ale klíčová rovnováha sociálního a ekonomického faktoru.
„Sociální podpora nemůže být zajištěna bez dynamického trhu, poháněného životaschopnými, zdravými podniky. Rozhodli jsme se proto s dalšími komorami vloni přijatý pilíř EU v oblasti sociálních práv vyvážit tímto prohlášením, v němž stanovujeme klíčová doporučení pro takové reformy a opatření, které by měly být realizovány během nadcházejícího volebního období 2019-2024,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten byl v únoru zvolen předsedou výboru „Budoucnost Evropy“ Evropské asociace obchodních a průmyslových komor EUROCHAMBRES. Novým úkolem prezidenta Hospodářské komory tak je moderovat diskusi, kam by měla EU v budoucích letech směřovat.)
Komory se v 12 artikulech mj. zaměřují na kvalifikaci pracovní síly, stimulaci inovací či na kvalitní digitální infrastrukturu a cenově dostupnou energii, ale i na nesamozřejmou stálou péči o fungování jednotného vnitřního trhu. Podle komor by mj. zaměstnatelnost nově měla být jedním z kritérií pro měření účinnosti vysokoškolských institucí. Jejich cílem je zajistit, aby učební osnovy byly zaměřené na uplatnění absolventů na trhu práce. Komory se soustředí i na vztahy s Velkou Británií po brexitu. Ty se podle nich musí důrazně zaměřit na omezení škod u podnikatelských subjektů EU 27, které mají přímé nebo nepřímé obchodní vztahy s Velkou Británií, a na minimalizaci případných netarifních bariér, zejména celních požadavků a regulačních rozdílů.
„Jsem rád, že prohlášení vydáváme den před volbou nového vedení Českomoravské konfederace odborových svazů. Symbolicky tím upozorňujeme, že zajistit dlouhodobou prosperitu naší země, pro všechny občany včetně rodin, dětí či seniorů, nelze jen tím, že se bude jednostranně vycházet vstříc stále novým požadavkům odborů,“ dodal Dlouhý.
EUROCHAMBRES sdružuje 1 700 regionálních a místních obchodních a průmyslových komor, které zastřešují na 20 milionů firem, z nichž malé a střední firmy tvoří 93 %. Tyto firmy zaměstnávají 120 milionů zaměstnanců v Evropě.
Celé znění deklarace ZDE.
ZDE naleznete do českého jazyka přeložené výňatky z deklarace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva