Současnou náplní práce inspektorů je telefonicky obvolávat všechny osoby, které nakažení nahlásili, protože s nimi byli v kontaktu, nařídit jim karanténu a objednat je na testy.
Celkový počet takto vypomáhajících inspektorů se průběžně navyšuje, momentálně se jedná už o 81 lidí. Nejvíce jich posílilo řady krajských hygienických stanic v Ostravě (11 osob) a v Praze (10 osob).
„Vnímáme současnou epidemiologickou situaci jako velmi vážnou a proto jsme se rozhodli vypomoci hygienickým stanicím s trasováním,“ říká generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. „Naši lidé vypomáhají hygienickým stanicím samozřejmě dočasně, jakmile se kritická situace dostane opět k normálu, vrátí se ke své obvyklé práci.“
V době vyhlášeného nouzového stavu se Státní úřad inspekce práce při vědomí složitého situace řady zaměstnavatelů zaměřuje především na poskytování poradenství, zřídil bezplatné informační linky v sídle každého oblastního inspektorátu, které denně dohromady průměrně zodpoví cca 1000 dotazů. Poradenství využívají jak zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé. Kontroly byly zahajovány pouze na základě podnětů a v případech jasných indicií svědčících o závažném porušování pracovněprávních předpisů anebo v situacích, kdy šlo o ohrožení životů zaměstnanců na pracovištích. Už na začátku dubna celkem 215 zaměstnanců inspektorátů práce dočasně personálně posílilo stavy Úřadu práce ČR, kde pomáhali s administrací programu Antivirus za účelem zajištění rychlejšího vyplacení peněz firmám postihnutých pandemií COVID-19.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva