Oživení vnitrobloku na Černém Mostě je zase o krok blíž a první úpravy by se mohly začít realizovat už příští rok. „Je tu hodně pozapomenutých ploch, které čekají na novou náplň. Někde tak může vzniknout venkovní posilovna, jinde pingpongový stůl, lavička nebo záhonek," uvádí Marek Vácha, tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR), kde návrh vznikal. Obyvatelé si dnes také často stěžují na odpadky na ulicích, které létají z nechráněných popelnic. Ty by se tak podle návrhu mohly v schovat do uzamykatelných kójí.
Dále dokument navrhuje vybudovat nová místa pro návštěvnické parkování před školkami, kde mají rodiče v ranní špičce problém najít místo, když vyprovázejí své děti. Odborníci navrhují reorganizovat celý systém parkování. Obyvatelé by získali více a lépe organizovaných míst k odložení svého vozidla, což umožní uvolnit parkující auta z křižovatek nebo chodníků, kde překážejí chodcům. Parkovací plochy by navíc měly doplnit stromy, což podpoří přírodní dojem ploch mezi paneláky.
Inovace na sídlišti
Kromě drobných zásahů odborníci uvažují i o organizačních změnách. Návrh třeba počítá se založením funkce kustoda, který se bude starat o využívání sportovního areálu školy a bude půjčovat sportovní pomůcky veřejnosti.
Specifickým problémem je pro místní dešťová voda. Jeden z paneláků totiž funguje jako přehrada a za dešťů zde tak vzniká dočasné jezero. Proto architekti IPR navrhli opatření, která zlepší hospodaření s dešťovou vodou. Na hřišti by tak mohly vzniknout interaktivní vodní atrakce, plochy pro lepší vsakování, škola by mohla dešťovou vodu využít k zalévání svých pozemků nebo ke vzdělávacím aktivitám.
Co je to plán revitalizace? Plán revitalizace je balík projektů, které koncepčně posilují kvalitu života na sídlišti. Výhodou je, že projekty budou projednané s místními obyvateli, živnostníky i politiky. Městská část tak získá seznam projektů různé povahy, z nichž některé může realizovat rychle a levně zatímco jiné mají systémovou povahu a jejich realizace může trvat několik let. Všechny jednotlivé zásahy se ale navzájem posilují, což zajišťuje, že úpravy na sídlišti budou koncepční a provázané. Plán revitalizace vnitrobloku Vybíralova vzniká od roku 2015 a v pražském kontextu je inovativní zejména tím, že propojuje zájmy veřejné správy, neziskového sektoru i místních obyvatel. Realizaci navrhovaných projektů může financovat městská část, hlavní město a prostředky můžou přicházet také z grantů. Zároveň je možné, že obyvatelé založí společný fond, ze kterého by mohli financovat například lokálního zahradníka, který se bude starat o zeleň. |
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva