Druhý blok byl v nepřerušeném provozu od loňského 10. srpna. Vlastní odstavení energetici plánují na dnešní večer a dojde k němu při přibližně třetinovém výkonu reaktoru. Během každé odstávky energetici pravidelně mění část paliva. Tentokrát v reaktoru nahradí 42 ze 163 palivových souborů. Důležité pro celkovou délku odstávky budou také kontroly klíčových bezpečnostních systémů. Například na první bezpečnostní divizi bude probíhat rozsáhlá kontrola dieselgenerátoru. Ta bude obnášet detailní kontrolu ložisek, pístů, vstřikovacích čerpadel nebo hlav válců. V takovém rozsahu se dělá jednou za dvanáct let.
Technici mají také v plánu zvládnout 55 investičních akcí. Velmi náročná bude výměna dvou separátorů. Zařízení, které páru zbavuje vlhkosti a přihřívá ji, energetici z německého výrobního závodu společnosti Balcke-Dürr, GmbH, naváželi během května. Šlo o největší transporty společnosti ČEZ pro jaderné elektrárny za posledních dvacet let. Vedení společnosti ČEZ si od jeho použití slibuje zvýšení výkonu. „Půjde o jednotky MWe. Je to další z příkladů modernizace a zlepšení účinnosti zařízení v nejaderné části, navíc s přínosem pro životní prostředí díky úspoře jednotek tisíc tun emisí CO2 ročně,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. (ZDE)
Z bazénu vedle reaktoru do skladu v areálu elektrárny technici přesunou tři kontejnery naplněné použitým palivem.
Po třech měsících spojených s koronavirovými opatřeními se elektrárna pomalu vrací k normálnímu fungování. „Určitě ponecháme věci, které se nám během „koronavirové odstávky“ osvědčily. Například skypovou komunikaci u důležitých porad nebo upravený režim fungování řídícího centra odstávky. Nadále bude platit důraz na dezinfekci, roušky budeme nosit při pracovním kontaktu menším než dva metry,“ zdůraznil Jan Kruml, ředitel elektrárny Temelín.
I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o druhou plánovanou odstávku v Temelíně. Na jaře byl na dva měsíce odstaven první blok.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva