Pacientka měla do té doby implantovaný nedobíjitelný stimulátor, který se zcela vybil a jelikož u ní byla léčba velmi účinná, bylo rozhodnuto o náhradě. Neurostimulace je účinnou metodou, která se používá nejčastěji po opakovaných operacích páteře, kdy předchozí terapie a podávání léků, včetně opiátů, analgetik a antidepresiv, nevedlo k dostatečné úlevě od bolesti.
„Stimulátor stimuluje nervové buňky zadních rohů míšních, tím že je stimuluje definovaným proudem. Bolesti nahrazuje příjemné brnění v předtím bolestivých místech. Stimuluje se v určitých intervalech, pak si to neurony pamatují a pacient má po určitou dobu úlevu od bolesti, např. 5 minut stimulace a 30 minut vypnuto,“ přiblížil fungování Radovan Hřib, vedoucí Centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Podle Hřiba nejde o úplné odstranění bolesti, ale o její tišení.
Elektrody jsou zavedené v páteřním kanále podél tvrdé pleny míšní ve výšce asi 7-9 hrudního obratle, jsou vedeny pod kůží na břicho, kde je do podkožní kapsy implantovaný stimulátor. Vzhledem k tomu, že pacientka už měla zavedené kompatibilní elektrody, dělala se pouze výměna toho stimulátoru. Dobíjitelný stimulátor je možno nabíjet telemetricky, přes kůži pacienta. Implantace se provádí v místním znecitlivění a probíhá na dvě etapy. V první během asi 2 hodin jsou pacientovi zavedeny elektrody, týden pacient využívá externí stimulátor. Zhruba po týdnu se stimulátor přímo zavádí do kožní kapsy, opět v místním znecitlivění po dobu asi 1 hodiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva