Jihočeský kraj zná vítěze architektonické soutěže na novou budovu Alšovy jihočeské galerie

17.09.2024 19:39 | Tisková zpráva

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na novou budovu Alšovy jihočeské galerie je ateliér Marek Chalupa architekti s.r.o. z Prahy, jehož návrh vybrala jako nejlepší porota složená ze zástupců Jihočeského kraje, města České Budějovice a nezávislých architektů a odborníků. Novostavba galerie by mohla stát na revitalizovaném Senovážném náměstí do roku 2028, kdy budou České Budějovice evropským hlavním městem kultury.

Jihočeský kraj zná vítěze architektonické soutěže na novou budovu Alšovy jihočeské galerie
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

„Cílem soutěže bylo vybrat nejvhodnější návrh, který splní požadavky na architektonické řešení, odpovídající významu největší krajské kulturní instituce a zároveň se vypořádá s náročnými požadavky na vnitřní provoz výstavních sálů a depozitářů. Budova by se měla stát na revitalizovaném Senovážném náměstí, kde město plánuje odkrytí Mlýnské stoky a stavbu podzemních garáží. Ve spolupráci města a kraje se budeme snažit, aby stavba byla otevřena v roce 2028,” uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Autory vítězného návrhu jsou architekti Marek Chalupa, Štěpán Chalupa, Vojtěch Jeřábek a Jan Ptáček. V soutěži podalo návrh celkem 82 účastníků, z nich bylo 52 z Česka a 31 zahraničních z celkem 11 zemí. Soutěžní porota zasedala celkem 4 dny na přelomu srpna a září a návrhy hodnotila nejenom z pohledu urbanismu a architektury, ale také konstrukčního, ekonomického nebo energetického hlediska. Samozřejmostí bylo posuzování náročných provozních podmínek, které vyžadují depozitáře nebo výstavní sály. Vítězný návrh porota ocenila pro velmi kultivovaný nadčasový architektonický výraz a velmi dobré provozní řešení, které zcela naplnilo požadavky uvedené v zadání.

Vítězný návrh je podle jeho spoluautora Marka Chalupy koncipován jako „bedna“ na umění, která plně koresponduje s okolím a zve kolemjdoucí k návštěvě. „Ta budova není sebestředná, snaží se být partnerem okolních historických budov a být platnou součástí celého prostoru. Je koncipovaná jako taková schrána na umění. Nejde však jen o výstavní prostory, musí být otevřená lidem. A je na jejich rozhodnutí, jestli jen posedí ve stínu stromů nebo ze zvědavosti zajdou do sálu a do knihovny či posedí v kavárně, popovídají si nebo místem jen projdou,“ uvedl Chalupa a upozornil na návrh fasády. „To žebrování má napovědět, že budova ochraňuje něco vzájemného, vzácného uvnitř, jako by to byla taková bedna na umění. Zároveň jsme měli na zřeteli to, aby budova zapadla do svého prostředí, takže to rámování má podobné proporce a formáty jako okolní historické budovy,“ dodal architekt.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

22:03 Správa jeskyní ČR: Ve středověku úkryt, před 140 lety atrakce pro turisty – Jeskyně Na Špičáku slaví kulaté výročí

Koncertem Ženského pěveckého sboru Radost odstartují v Jeskyni Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku (…