Vzájemná spolupráce je zaměřena na vyřešení dlouhotrvající špatné kvality vody v přehradních nádržích Brno a Vír vlivem přemnožených sinic – cyanobakterií. Stávající aerační systém na Brněnské údolní nádrži je provozován od roku 2010 vždy během vegetační sezóny od dubna do konce září. Aerace hlavního jezera je zajištěna dvaceti aeračními věžemi, jejichž technologie již není dostačující a budou postupně nahrazovány.
Díky projektu na udržení čisté vody v přehradě se uskutečnila řada opatření, např. se vyčistilo dno a břehy nádrže, kde se nacházelo velké množství sedimentu. Vlivem těchto změn se změnila také skladba ryb v přehradě. Dříve dominantní kaprovité druhy byly částečně nahrazeny dravějšími druhy, mezi nimiž najdeme candáty, okouny a štiky stabilizující ekosystém nádrže.
„Spolupráce zahrnuje odstranění stávajících pěti provzdušňovacích věží a jejich nahrazení v první etapě a přidání tří nových v etapě druhé. Našim společným cílem je udržet přehradu čistou i v následujících letech. Poslední dobou se však ve vodě objevují chemické látky z přilehlých polí. Na tuto situaci reagujeme a adekvátně upravujeme čistící postupy,“ doplnil Lukáš Dubec, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro životní prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva