10. ročník se konal ve dnech 27. 4. – 29. 4. 2018 v oblasti Brd. Byla naplněna maximální možná kapacita 18 týmů, které tvořili studenti zdravotnických a záchranářských škol, medici, hasiči a dobrovolní záchranáři z celé České republiky.
Ředitel SOS 2018 EXTREME, Lukáš Tláskal, společně s hlavním rozhodčím, MUDr. Romanem Skřipským, vyhlásili v Barokním areále Skalka tyto výsledky:
- místo: SZŠ a VOŠZ Zlín
- místo: HZSp Draslovka – Lučební závody Draslovka a.s. Kolín
- místo: Záchranný tým Šluknov, ČČK Děčín
Kromě prvních tří míst byly uděleny i ceny speciální. Za partnerský HZS Středočeského kraje předal plk. Ing. Martin Legner plaketu Asociaci dobrovolných záchranářů ČR, z. s., a to za 10. let společné spolupráce. Další partner,
Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV) udělilo čtyři velmi výjimečná a mimořádná ocenění:
- týmu HZSp Draslovka, Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, za mimořádný empatický přístup k pacientům a zachraňovaným v rámci SOS 2018 EXTREME
- týmu Ranhojiči HZS Meopta, HZSp MEOPTA Optika s.r.o, za odvahu, vytrvalost a odhodlání nevzdat se před cílem při SOS 2018 EXTREME. (Právě a proto, že byli poslední, asi to i tušili, a přesto to nevzdali a tu náročnou trasu zvládli.)
- plk. Ing. Martinu Legnerovi, HZS Středočeského kraje, za mimořádný počin při přípravě, organizaci a přínos pro edukaci nové generace záchranářů v rámci SOS 2018 EXTREME
- MUDr. Romanovi Skřipskému, hlavnímu rozhodčímu, za mimořádný počin při přípravě, organizaci a přínos pro edukaci nové generace záchranářů v rámci SOS 2018 EXTREME
Soutěž se skládala ze dvou částí. Noční etapa simulovala složitý zásah hromadné nehody v tunelu prověřila spolupráci a koordinaci všech zúčastněných týmů a složek IZS při společných úkolech. Při denní etapě pak družstva samostatně plnila úkoly na trase dlouhé 21 km. Musela se vyrovnat s velmi složitými deseti případy, např. záchranou osob z ponořeného auta, při havárii sanitky a osobního vozu, popáleným paraglidistou, domácí násilí a dalšími.
Vše se odehrávalo za co možná nejdokonalejších modelových situací. Někteří soutěžící se díky umu maskérů, výkonům figurantů, pyrotechniky a celého realizačního týmu nechali naprosto strhnout atmosférou. A právě náročnost soutěžící hodnotili nejvíc pozitivně.
„Akce je od počátku koncipována především jako vzdělávací projekt. Díky tomu je každý postup družstva bezprostředně po provedení úkolu vyhodnocen a soutěžícím je dána zpětná vazba. Okamžitě se tak od kvalifikovaných a zkušených rozhodčích dozvídají, kde udělali chybu, jaké jsou alternativy postupů nebo jaké moderní trendy se k dané situaci vztahují“, upřesňuje Lukáš Tláskal, DiS., předseda ADZČR, z. s. a ředitel cvičení.
Odborné a profesní záštity poskytli partneři: Centrum letec¬ké záchranné služby Armády ČR, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského, Libereckého a Středočeského kraje a Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra, které po celou dobu soutěže se svou technikou a profesionálními záchranáři zajišťovalo i zdravotnické zabezpečení. Na přípravě i realizaci úzce spolupracujeme se všemi složkami IZS.
SOS 2018 EXTREME v číslech
Noční etapa:
- 1 převrácený autobus, 18 nabouraných automobilů
- 130 figurantů, 60 rozhodčích, 18 družstev, velící důstojníci profesionálních hasičů, 10 jednotek dobrovolných hasičů
- zásahová jednotka Vězeňské služby ČR, Prvosledové hlídky Policie ČR, 6 sanitních vozů
- tým pyrotechniků PČR
Denní etapa:
- 10 modelových situací
- 18 družstev na trase 21 km v těžkém terénu
- 35 rozhodčích, 30 figurantů
- 2 jednotky profesionálních hasičů, 4 jednotky dobrovolných hasičů
- Policie ČR
- Potápěčská skupina Kapr Divers
Lezecká skupina Hasičské záchranné služby SŽDC a Hasiči RescueUž nyní byly zahájeny přípravné práce na dalším 11. ročníku SOS 2019 Extreme
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva