KRNAP: Horská pastva začíná

13.06.2022 7:33 | Tisková zpráva

Hospodáři i zvířata se po několikaměsíčním úzkém soužití na zimovišti nemohou dočkat horských pastvin – není se čemu divit, vždyť přece za plotem roste nejlepší tráva!

KRNAP: Horská pastva začíná
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Na rozdíl od nížin, kde pastva už několik týdnů probíhá díky brzce nastupující vegetační sezoně, v Krkonoších pást teprve začínáme. Ještě před pár dny byly některé enklávy pokryty sněhem.

Krávy, ovce, kozy a koně můžete od začátku června opět potkat při svých toulkách podhůřím i ve výše položených lokalitách Krkonoš. Pastva a péče hospodářů o krkonošské louky pomáhají navracet do přírody nedávno ztracenou druhovou pestrost rostlin i živočichů.

Zatímco v minulosti stačilo hospodářská zvířata vypustit z chléva na pastvu v blízkém či vzdálenějším okolí bud, dnešní doba vyžaduje podrobné plánování, před přesunem zvířat ze zimovišť na horské louky. Pastva na horských loukách Krkonoš vyžaduje od hospodáře řadu manažerských rozhodnutí: při plánování hospodáři pečlivě zvažují, kde s pastvou začnou a skončí, jak a kudy na enklávu zvířata dopraví a odkud je budou schopni zase odvézt či přehnat zpět na zimoviště.

Zpravidla ještě doma na zimovišti musí být vypořádány všechny veterinární náležitosti (kontroly známek, odběry krve, očkování atp.) Před samotným vypuštěním zvířat hospodář vybranou louku prohlíží, ujišťuje se o dostatku narostlé biomasy, vody pro napájení, posbírá po zimě popadané větve a postaví oplůtky. Dále pečlivě naplánuje den, kdy se budou zvířata přepravovat či přehánět a to především s ohledem na počasí, ale i aktuální turistickou sezonu.

Ze své podstaty pastva na horských loukách podléhá řadě náročných podmínek, ale když se dílo podaří, jsou všichni spokojeni: pasená zvířata, rostliny, živočichové, hmyz, hospodáři, turisté i ochranáři.

Na loukách a pastvinách je zakázáno:

  1. Vjíždět či vstupovat na neposečené louky.
  2. Vyšlapávat nové cesty a zkratky přes louky.
  3. Manipulovat s balíky sena, poškozovat balíkové folie.
  4. Vstupovat do ohrad, kde jsou hospodářská zvířata, zejména mláďata, plemenní býci nebo pastevečtí psi.
  5. Plašit hospodářská zvířata (např. hlukem, prudkými pohyby, volným pobíháním psů).
  6. Manipulovat s elektrickým napájením ohrad a elektrickými ohradníky.
  7. Manipulovat s přívodem vody do nádrží v ohradách.
  8. Krmit hospodářská zvířata.

Doporučujeme:
Dbát pokynů pastevce při přehánění stád, neplašit zvířata, nestavit se stádu do cesty, neopravovat oplůtky. V případě útěku zvířat či jakéhokoli problému kontaktovat pracovníky Správy KRNAP.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…