KRNAP: Smrt si jej našla mezi knihami

31.03.2020 21:14 | Zprávy

Letos uplyne 100 let od úmrtí "spisovatele Krkonoš" Josefa Šíra (1859-1920). Knihovna Krkonošského muzea Správy KRNAP, která vlastní Šírovo mnohosvazkové dílo, chce v letošním roce tuto výjimečnou osobnost různými cestami připomenout.

KRNAP: Smrt si jej našla mezi knihami
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Josef Šír se v kraji pod Žalým narodil a zůstal mu celý život věrný. Sem také situoval děj většiny svých realistických povídek, románů a dramat. Narodil se roku 1859 v Horní Branné. Pedagogické vzdělání získal na Učitelském ústavu v Jičíně a jako učitel působil v Roztokách u Jilemnice, ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou, v Poniklé, na Benecku a v Horních Štěpanicích. Po odchodu do penze existenčně strádal, proto se nechal reaktivovat a nastoupil do nově založené menšinové školy v Příchovicích u Kořenova. Zde byl nalezen den po svém příjezdu, 9. května, mrtvý mezi právě rozbalovanými knihami.

Odhodlání působit na české menšinové škole odráží Šírův celoživotní postoj. Byl propagátorem české kultury, pořádal vlastenecky zaměřené přednášky, proslul jako výborný řečník. Byl mužem mnoha talentů. Hrál na několik hudebních nástrojů, komponoval drobné skladby, byl hornoštěpanickým kronikářem a dokonce maloval. Právě obecní kroniku v Horních Štěpanicích vyzdobil akvarely všech stavení, a tak je dnes unikátním dokumentem o podobě lidové architektury. Ve své pedagogické kariéře zúročil všechny své talenty. Prosazoval moderní pedagogické metody a individuální přístup k žákům. Sám si vyráběl učební pomůcky, například loutkové divadlo, k němuž psal i divadelní hry. Včelařil, zahradničil, rád štípal dříví, lyžoval a chodil po Krkonoších.

Publikovat začal až ve svých 37 letech. Náměty čerpal ze života, z událostí, které se kolem něj odehrávaly, a jichž byl mnohdy účasten. Popisoval mezilidské vztahy, společenské poměry, vztahy mezi Čechy a Němci, bídu života na horách. V jeho příbězích hrají často hlavní roli děti, ženy, staří lidé, ale také příroda a horské počasí. Jeho práce jsou cenným etnografickým materiálem - svědectvím o každodenním životě, tradičních řemeslech, zejména tkalcovství, krkonošském nářečí, duchovním životě horalů, stravě, způsobech hospodaření a v neposlední řadě o podobě krajiny. Za jeho života vyšlo devět knih. Zásadní zásluhu na propagaci Šírova díla má vrchlabský nakladatel Josef Krbal, který ve 30. a 40. létech 20. století vydal 11 svazků sebraných spisů. Dva menší výbory vyšly v 70. letech.

Postupem času Šír z povědomí širší veřejnosti vymizel. Jeho dílo je však pro Krkonoše natolik zásadní, že si zaslouží být znovu připomenuto. Proto Krkonošské muzeum ve spolupráci s jilemnickým vydavatelstvím Gentiana připravuje knihu s výběrem Šírových povídek, která vyjde na podzim letošního roku. Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové zdigitalizuje Šírovy knihy z muzejní knihovny a zveřejní je v digitální knihovně. Český rozhlas ve spolupráci s redaktorkou Eliškou Pilařovou uvede o Šírovi rozhlasový pořad. V průběhu celého roku bude dílo a osobnost tohoto horského filozofa představována na stránkách časopisu Krkonoše - Jizerské hory. Střípky ze Šírova života a aktuality vázané k letošnímu výročí budou zveřejňovány na muzejním facebooku. Nutno dodat, že o odkaz Josefa Šíra pečují také jeho potomci, kteří před deseti lety vydali sborník o jeho životě a díle a letos chystají pokračování.

Věříme, že množství všech aktivit organizovaných k letošnímu stému výročí jeho úmrtí pomůže opět vyzdvihnout tohoto krkonošského spisovatele do širšího povědomí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Děti ze Suché Lozi dostaly k zahájení školního roku Oranžové hřiště

20:11 Nadace ČEZ: Děti ze Suché Lozi dostaly k zahájení školního roku Oranžové hřiště

Ovocnou alej vysázeli společně obyvatelé a děti místní základní školy pod dohledem odborné firmy ve …