Karel Havlíček Borovský se narodil 31. října 1821 v obci Borová na Vysočině. Ačkoli jeho život trval pouze 34 let, stihl se výrazně zapsat do české historie nejen jako novinář a zakladatel české žurnalistiky, ale také jako hlasitý oponent politického absolutismu. Byl příznivcem revolucí nabyté svobody slova, hned v revolučním roce 1848 založil první česky psaný deník Národní noviny a po jeho zákazu pak v roce 1950 časopis Slovan. Havlíček proslul bojem proti přežilým politickým normám a absolutismu, a to zejména na půdě literatury. Za zmínku stojí třeba jeho satirická báseň Král Lávra, upozorňující na omezenost vládců a poslušnost jejich vystrašených poddaných. V revolučním roce 1848 krátce působil i v politice. Zemřel v roce 1856 na tuberkulózu.
Výročí 200 let od Havlíčkova narození připomíná pamětní stříbrná dvousetkoruna České národní banky, která je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. ČNB vydává celkem 16 500 mincí ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 600 kusů, dalších 10 900 kusů pak má špičkovou kvalitu, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.
Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na její lícní stranu umístil koláž inspirovanou dílem Karla Havlíčka Borovského. Jako hlavní motiv rubové strany pak autor zvolil Havlíčkův portrét. Minci vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Poslední stříbrnou mincí, s níž počítá emisní plán ČNB pro rok 2021, bude mimořádná stříbrná mince v hodnotě 10 000 Kč a o hmotnosti 1 kg k výročí 100 let od založení Velké Prahy. Tuto minci vydá ČNB na konci listopadu tohoto roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva