Karlovarský kraj chce dotovat budoucí praktické lékaře

30.05.2016 22:15 | Zprávy

Na nedostatek praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost reaguje Karlovarský kraj. Ještě letos chce začít poskytovat finanční příspěvek 20 tisíc korun měsíčně akreditovaným zařízením v regionu, která příští praktické lékaře po absolvování lékařské fakulty dál vzdělávají.

Karlovarský kraj chce dotovat budoucí praktické lékaře
Foto: Archiv
Popisek: Karlovarský zastupitel za ČSSD Jakub Pánik

Budoucí praktici obdrží z této částky polovinu, tedy 10 tisíc korun. Musí se ovšem zavázat, že nejméně po dobu dvou let po ukončení specializovaného vzdělávání budou v kraji pracovat ve svém oboru aspoň dvacet hodin týdně. Karlovarský kraj vyčlení na tento nový dotační titul pro rok 2016 ze svého rozpočtu 700 tisíc korun. 

Program podpory specializačního vzdělávání v oborech všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost schválila Rada Karlovarského kraje. Krajští zastupitelé o něm budou rozhodovat na svém zasedání 9. června, a pokud dají souhlas, začne Karlovarský kraj přijímat žádosti o dotace od 11. července do 11. srpna letošního roku. Pro další roky je pak termín pro podávání žádostí nastaven na období od začátku června do poloviny července. Dotaci mohou žadatelé dostat podle pravidel i zpětně, pokud doloží, že specializační přípravu absolvují už od začátku ledna 2016. 

„Karlovarský kraj se stejně jako ostatní regiony v České republice potýká s nedostatkem praktických lékařů. Věkový průměr praktiků dosahuje v našem kraji hranice 60 let. Reálně hrozí, že bez dalších koncepčních kroků nebude tento druh péče hlavně v menších městech a odlehlých částech kraje zajištěn. Proto jsme se rozhodli finančně motivovat nové lékaře, aby se chtěli v oborech všeobecné praktické lékařství a lékařství pro děti a dorost vzdělávat a dál v nich v našem kraji působit,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jakub Pánik.
 
Získání specializace trvá praktickým lékařům pro dospělé tři roky a pro děti a dorost čtyři roky.  Pokud vzdělávající se doktor nesplní závazek léčit v regionu aspoň dva roky, vrátí kraji částku 10 tisíc korun za každý neodpracovaný měsíc. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: Ochránci přírody zmapují do konce roku 26 000 kilometrů vodních toků, zapojit se může každý

16:13 AOPK: Ochránci přírody zmapují do konce roku 26 000 kilometrů vodních toků, zapojit se může každý

To, v jakém stavu jsou naše řeky a potoky, zjišťuje tým odborníků z Agentury ochrany přírody a kraji…