„Vyšetření probíhá pomocí přístroje, který vyvolá zvukový podnět a sondy, která se dává do zvukovodu miminka a měří odpověď. Jedná se tedy o bezbolestné vyšetření. Podmínkou je, aby bylo dítě v klidu. Na displeji přístroje se následně ukáže, zda jsou otoakustické emise výbavné nebo ne,“ vysvětluje vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení Michaela Roškotová.
Vyšetření se provádí druhý nebo třetí den po narození miminka. Cílem je, aby se co nejdříve odhalila případná vada sluchu a byla tak včas zajištěna potřebná následná péče: naslouchadlo nebo kochleární implantát, které jsou nutné pro rozvoj řeči a následně dobrý psychomotorický vývoj.
Podle lékařky Roškotové je nový přístroj citlivější, zároveň je však vyšetření časově náročnější. „Teprve časem uvidíme, zda pomocí tohoto přístroje budeme posílat méně dětí na rescreening na naší ORL ambulanci, kam případně odesíláme v jednom měsíci věku miminka, pokud jsou naměřené emise na porodnici nevýbavné,“ vysvětluje. Pokud je i v ORL ambulanci výsledek měření negativní, jsou rodiče s miminkem odesláni na specializované ORL pracoviště k dalšímu vyšetření a diagnostice.
Ročně se odesílají z mladoboleslavské nemocnice na takové vyšetření na kliniku jedno až dvě děti. Statistiky přitom mluví jasně: za rok se narodí v České republice 600 až 1200 dětí se středně těžkou a přibližně 100 dětí s těžkou poruchou sluchu. Včasná diagnostika těmto dětem zajistí kvalitnější život.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva