Knižní novinky: Parlamentní listy doporučují

13.10.2014 14:45 | Zprávy

Redakce pokračuje ve své tradici a v rámci ní vás chceme informovat o publikacích nakladatelství Novela Bohemica, které si zaručeně zaslouží vaší pozornost.

Knižní novinky: Parlamentní listy doporučují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Knihovna, ilustrační foto

Max Garcua Rodriquez- Auschwitz, Auschwitz…

Kniha o vůli k životu. Max Rodrigues Garcia (1924) přežil v letech 1943–1945 čtyři koncentrační tábory i pochod smrti; Američané ho osvobodili v rakouském Ebensee. Začal pro ně pracovat jako tlumočník a rozhodl se, že se do rodného Nizozemska už nevrátí. Byl přesvědčený, že z jeho židovské rodiny stejně nikdo nezůstal naživu. Po válce se chtěl stát Američanem se vším všudy – od imitace amerického vystupování a pití coca-coly po sdílení víry v zemi neomezených možností. Po několika pokusech o nový začátek si natrvalo vybral San Francisco. Teprve devět let po svém osvobození právě tam dokázal zakotvit. Garciova kniha je neobvyklým vzpomínáním. Autor totiž nevypráví jen o prožitém utrpení, ale především o důsledcích, které mělo pro celý jeho další život – a o tom, jak musel své představy měnit. V závěru jsou připojeny zpovědi jeho dětí a vnuků, což naznačuje, že se mu podařilo v životě uspět. Takže přece jen americký happy-end? Ne tak docela. Další generace totiž kriticky popisují, jak se vyrůstá s traumaty holocaustu. Přesto ani jejich svědectví nevyvolává skepsi a smutek. Naopak. Příběh Maxe Garcii je plný tvrdohlavé životní energie. Vypráví o tom, že i tak děsivou zkušenost lze zkrotit a znovu naplno žít.

 

 

Dalibor Funfa- Gutta Schreibt

Příběh celé knihy se klene od třicátých let až k prvním poválečným dekádám, ale odehrává se v šesti povídkách, které jsou propojeny postavami a motivy oněch let. Z hlavního dějiště, česko-německého pohraničí, přesahuje vyprávění do německojazyčného prostoru od Alsaska po východní Polsko. První povídka se odehrává v době Hitlerova nástupu, druhá je historií nenaplněné lásky Češky a Němce, třetí vypráví o dvou německých vojácích, čtvrtá o osudu starého židovského doktora odjíždějícího transportem na východ. V pátém příběhu se v surrealistickém náznaku odehraje zasvěcení dvou chlapců do tajemství minulých dějů a v šesté povídce právě tito dva chlapci nevyhnutelně podléhají nahromaděnému zlu. Podtitul či spíše dovětek titulu – KASADAMAOUA MENGOROUNE RUNADAMAWA (africké úsloví znamenající Přečti správně. Doruč včas. Zemři sám.) – odkazuje na vůli lidí přesáhnout sebe sama.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pobočky Czech POINT budou součástí Týdne pro Digitální Česko

22:03 Česká pošta: Pobočky Czech POINT budou součástí Týdne pro Digitální Česko

Do Týdne pro Digitální Česko, který začne již 18. listopadu, se zapojí pobočky Czech POINT na České …