Konec stereotypu, že technika je jen pro kluky. Robosoutěž ČVUT poprvé vyhrál dívčí tým

21.04.2018 8:26 | Zprávy

Jarní část Robosoutěže určená pro žáky z druhého stupně základních škol a odpovídající třídy víceletých gymnázií měla kvůli velkému zájmu škol dvojí finále. Ve čtvrtek 19. dubna zvítězil tým Vrakoslav z Říčan a v pátek 20. dubna čekalo všechny zúčastněné velké překvapení: vítězem se poprvé v historii stal čistě dívčí tým Gbváci z Břeclavi.

Konec stereotypu, že technika je jen pro kluky. Robosoutěž ČVUT poprvé vyhrál dívčí tým
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Letos měla všechna soutěžní robotická vozítka za úkol zcela autonomně projet trasu barevného bludiště od startu až do cíle. Poloha barevných polí se při tom v průběhu finále měnila. Navíc si museli roboti s sebou vézt lego kostičky a umístit je po jedné na každém druhém zeleném poli.

V konkurenci 97 týmů, které do obou finále nakonec dorazily (přihlášeno bylo 111), zvítězily následující dva:

  • Ve čtvrtek 19. dubna tým Vrakoslav ve složení Jan Doležil, Adam Hendrych a Jakub Šinták z Masarykova klasického gymnázia v Říčanech.
  • V pátek 20. dubna dívčí tým Gbváci ve složení Alena Gorčíková, Vu Hoang Anh a Elisabet Truhlářová z Gymnázia a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Břeclavi.

Technika je i pro holky!

Z celkového počtu 97 týmů byly v této kategorii Robosoutěže pouze dva týmy výlučně dívčí, některé další týmy pak byly smíšené. „Jde o první vítězství dívčího týmu v celé desetileté historii Robosoutěže. Ukazuje se, že neplatí stereotyp, že technika je jen pro kluky. Kromě týmu Gbváci byly letos dívky v této kategorii soutěže hodně vidět i jinde. Na druhém místě čtvrtečního finále se například umístil další tým s názvem Malenovické veverky se dvěma dívkami,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

„O Robosoutěži jsem se dozvěděla před koncem minulého roku na YouTube. Tak jsme s kamarádkami ve škole vytvořily tým. Takový úspěch jsme nečekaly, některé komponenty v robotické stavebnici se chovají nepředvídatelně, a tak je to i hodně o štěstí,“ komentuje Alena Gorčíková z vítězného týmu Gbváci. Dívčí tým také jako jediný z pátečních účastníků přišel s atypickým řešením rozvážení kostiček po ploše – dívky zkonstruovaly speciální otáčivý zásobník.

Tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT letos pořádá již 10. ročník Robosoutěže a mnozí z jejich vítězů se později stali studenty zdejšího oboru Kybernetika a robotika. Letošní Robosoutěž vyvrcholí v prosinci, kdy se utkají středoškoláci s univerzitními týmy. Design robotů bude přirozeně ještě sofistikovanější.

Další detaily o akci najdete na webových stránkách ZDE nebo ZDE

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete ZDE

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává moderní odborníky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

16:26 Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

Dvě lesní cesty využívané v Lužických horách při lesnickém hospodaření, ale taky jako pěší a cyklost…