Královéhradecký kraj: Do kraje míří další dvě ocenění Národního památkového ústavu

03.10.2019 21:01 | Zprávy

Při slavnostním vyhlášení na severočeském zámku Lemberk 2. října Národní památkový ústav ocenil nejlepší počiny památkové péče za rok 2018. Stříbrnou plaketu si odnesli i zástupci města Úpice za záchranu a obnovu národní kulturní památky Dřevěnka v Úpici a města Jaroměř, za obnovu silničního mostu Dr. Miroslava Tyrše v Jaroměři.

Královéhradecký kraj: Do kraje míří další dvě ocenění Národního památkového ústavu
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

V kategorii záchrana památky porota složená z odborníků NPÚ, zástupců muzeí, archeologů a dalších spolupracujících institucí vybrala jako nejlepší počin město Úpice, zastoupené starostou Petrem Hronem a jeho předchůdci za záchranu a obnovu národní kulturní památky Dřevěnka v Úpici. Dům čp. 92 v Úpici, nazývaný Dřevěnka, je jedním z nejstarších a největších maloměstských dřevěných domů, dochovaný navíc v relativní úplnosti z doby výstavby na začátku 17. století. Budova s vysokou obytnou místností, dvoupodlažní zadní komorovou částí a konstrukcí z nehraněných kuláčů je nezastupitelným článkem v typologii historických vesnických i maloměstských domů a její význam tak přesahuje hranice regionu. Budova byla od poloviny 18. století do začátku 90. let 20. století, využívána jako hospoda, řadu posledních desetiletí však chátrala. Nakonec v roce 2007 Dřevěnku převzalo město Úpice, v roce 2009 byla zahájena celková obnova a v roce 2018 byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vznikla v ní zážitková expozice, víceúčelová společenská a edukační místnost a informační centrum.

Mimořádné ocenění městu Jaroměř, zastoupenému starostou Josefem Horáčkem, udělila generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková za obnovu silničního mostu Dr. Miroslava Tyrše v Jaroměři, která je dobrým příkladem toho, že historické mostní železobetonové konstrukce – ohrožený segment kulturního dědictví – lze obnovit a není třeba je nahrazovat současnými stavbami, jak se tomu ve většině případů děje. Obloukový silniční železobetonový most, byl do provozu uveden symbolicky v den výročí vzniku samostatné Československé republiky 28. října 1932. Jedná se o most s horní mostovkou, s konstrukcí tvořenou segmentovou klenbou ze železobetonu, nad níž byla výplň ze škvárového betonu; čelní zdi jsou z lomového kamene s kvádrovým obkladem. Mostní těleso doplňují čtyři elegantní osvětlovací pylony.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

22:31 Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda dnes v Pražské strojírně slavnostním stiskem tlačítka…